Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD halkı Ortadoğu'da kaybettiklerini düşünüyor

ABD’de yapılan bir anketten, kamuoyunun son dönemdeki olaylara bakışına ilişkin çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre halkın yarısı, Trump’ın İran ve Kudüs konusundaki kararlarını destekliyor. “Ortadoğu’da liderliği kaptırdık” diyenlerin oranı ise yüzde 69.
SDE Editör
26 Mayıs 2018 09:25
A+
A-

ABD’de yapılan yeni bir ankete göre Amerikan halkının yüzde 69’u, ülkenin Ortadoğu’daki etkinliğini Rusya, İran ve Çin gibi ülkelere kaptırdığını düşünüyor. Amerikan The Hill haber sitesinde yer alan ve Harvard CAPS ile Harris Poll firmalarının yaptığı anket, Amerikan dış politikasıyla ilgili ilginç verileri ortaya koydu. Buna göre, ankete katılan yetişkin Amerikalıların yüzde 69’u, ABD’nin Ortadoğu’daki etkinliğinin giderek azaldığını, Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin etkilerini artırdığını düşünüyor. ABD’nin son dönemde Ortadoğu ile ilgili aldığı kararların bu süreçte etkili olduğuna işaret edilen haberde, Donald Trump yönetiminin özellikle İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesi ve Kudüs kararının yansımalarına dikkat çekildi. Anketin İran’la ilgili bölümünde ise Trump yönetimine destekten çok eleştiri geldi. Ankete katılanların yüzde 54’ü İran’la nükleer anlaşmadan çıkmak yerine anlaşmanın yeniden müzakere edilmesinin daha doğru olacağını savundu. Trump’ın İran kararına tam destek verenlerin oranı ise yüzde 46 düzeyinde kaldı.

Ancak katılımcıların yüzde 65’inin, İran’ın nükleer anlaşmaya sadık kalmadığı görüşünü beyan etmesi de dikkat çekti. Öte yandan Trump yönetiminin Tel Aviv’deki ABD üyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararı, Amerikan halkından destek gördü. Ankete göre katılımcıların yüzde 60’ı Kudüs kararını desteklerken, yüzde 40’ı ise kararı doğru bulmadıklarını dile getirdi. Aynı ankette Gazze Şeridi’nde İsrail askerlerinin katliamına yönelik sorularda ise şiddetin sorumlusunun Hamas olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 49, ABD’nin sorumlu olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 29, İsrail’in olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 22 olarak gerçekleşti. Amerikan medyası, Filistinle ilgili olaylarda İsrail yanlısı bir tutum takınıyor.

Anketin 21-22 Mayıs günlerinde bin 347 Amerikalı seçmen üzerinde yapıldığı kaydedildi. ABD Başkanı Trump, 8 Mayıs’taki açıklamasında ülkesinin İran’la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve 2015’te askıya alınan İran ekonomik yaptırımlarının yeniden hayata geçirileceğini bildirmişti. ABD, 14 Mayıs’ta Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak Ortadoğu barışına zarar veren bir adım atmıştı. Abluka altındaki Gazze sınırında ABD büyükelçiliğinin açıldığı gün, hem büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması hem de İsrail’in kuruluş yılında düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 60’tan fazla Filistinli şehit olmuş, binlerce Filistinli de yaralanmıştı.

TRUMP KAÇIYOR KİM KOVALIYOR

ABD Başkanı Trump’ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a mektup yazarak yapacakları buluşmayı iptal etmesinin ardından, Pyongyang’dan “Görüşmeye hazırız” çıkışı geldi. Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan, Trump’ın iptal kararını ‘çok üzücü’ diye niteleyerek herhangi bir yer ve zamanda görüşmeye hazır olduklarını ifade etti. BBC’ye konuşan ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Kuzey Kore’de ‘büyük bir iyi niyet eksikliği’ olduğunu söyledi. Pyonyang’ın verdiği bir dizi sözü tutmadığını ve zirve öncesi Beyaz Saray’ın Kuzey Koreli diplomatlarla görüşmek için gittiği Singapur’da gönderdiği yetkiliyle görüşmeye gelmediğin belirten yetkili “Kuzey Koreliler gelmedi. Bizi ektiler” dedi. Öte yandan Trump’ın görüşmeden çekilme kararı, Güney Kore’de protesto edildi. Koreliler, Kim ve Trump’ın maketleriyle gösteri yaptı.

KONGRE'DEN İRAN'A MÜDAHALE HAMLESİ

ABD Kongresi’nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi, 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na eklediği bir değişiklikle ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre’nin izni olmadan İran’a askeri müdahalede bulunmasının önünü kapattı. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Parti üyesi Keith Maurice Ellison’un önerdiği ve Demokratların yanı sıra Cumhuriyetçiler tarafından da desteklenen değişiklik oy birliğiyle kabul edildi. Yapılan değişiklikle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Ellison, “Temsilciler Meclisi, bu hafta iki partili değişikliğimizi kabul etmesiyle Başkan’a İran’a karşı askeri bir saldırı yetkisi veren bir yasanın bulunmadığını açıkça ifade etti” ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.