Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Porto Riko Yasa Tasarısı, ABD Meclisi'nden Onay Aldı

Porto Riko bağımsızlık oylaması tasarısını ABD Meclisi kabul etti.
SDE Editör
16 Aralık 2022 11:36
A+
A-

Porto Riko'nun daha fazla özyönetim hareketi Perşembe günü ABD Temsilciler Meclisi'nde hız kazandı ve önlemin Senato tarafından kabul edilme şansı çok az olmasına rağmen üç potansiyel geleceğe ilişkin bir referandum için yasa tasarısını kabul etti.

Porto Riko Statü Yasası, üç seçeneğe ilişkin bağlayıcı bir referandum için şartları ana hatlarıyla belirtiyor: tam bağımsızlık, ABD eyaleti veya Marshall Adaları ve Mikronezya'ya benzer şekilde resmi ABD birliği ile egemenlik.

Tasarının asıl sponsoru olan Demokratik Temsilci Raul Grijalva, tedbir Senato'da oylansa da alınmasa da Porto Riko için "önemli bir tarihi emsal" oluşturacağını söyledi. Grijalva Çarşamba gecesi bir Meclis komitesi duruşmasında "Yasa, Porto Riko'daki insanlara, ABD yurttaşlarımıza, bu seçimin aşırıya kaçacağını ve sonuçların da aşırı olacağını söylüyor" dedi.

Tedbir, Demokratların kontrolündeki Mecliste 233'e karşı 219 oyla büyük ölçüde parti çizgisinde geçti. Cumhuriyetçiler, statükoyu koruma seçeneği sunmadığı için tasarıya karşı çıktılar ve milletvekilleri bir finansman tedbirini onaylamadıkça ABD federal hükümetinin Cuma gecesi kapanması yaklaşırken bunun dikkat dağıtıcı olduğunu söylediler.

Karayip adası şu anda, sakinleri ABD vatandaşı olan ancak Kongre'de oy kullanma temsiline sahip olmayan ve başkanlık seçimlerinde oy kullanamayan bir ABD bölgesidir. Kongre'nin tatile ara vermesine yaklaşık bir hafta kala senatörler, orduyu ve hükümeti daha geniş bir şekilde finanse eden iki büyük yasa tasarısını geçirmek için çabalıyorlar.

Senato bu ay Porto Riko tasarısı üzerinde harekete geçmezse ki bu pek olası değil, yasanın süresi dolacak. Gelecek yıl yeni Kongre'de Meclis'i kontrol edecek olan Cumhuriyetçilerin onu yeniden getirmeleri pek olası değil.

Yaklaşık 3,3 milyon nüfusa ve yüksek yoksulluk oranlarına sahip olan Porto Riko, 1898'de ABD toprakları haline geldi. Aktivistler, onlarca yıldır devlet olmak da dahil olmak üzere daha fazla kendi kaderini tayin hakkı için kampanya yürüttüler. 1960'lardan bu yana konuyla ilgili altı referandum yapıldı, ancak bunlar bağlayıcı değildi. Sadece Kongre devlet olma hakkı verebilir.

 

Kaynak: Reuters

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.