Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Latin Amerika Sol Bloğundan Peru Cumhurbaşkanına Destek

Latin Amerika sol bloğu, görevden alınan Peru cumhurbaşkanının arkasında destek olarak saflarını birleştirdi.
SDE Editör
16 Aralık 2022 12:20
A+
A-

Çarşamba günü Havana'da toplanan bir sol ülkeler bloğu, Güney Amerika ülkesinde en az sekiz kişiyi geride bırakan protestolar ve barikatların ortasında, Peru'nun devrik eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo'ya destek saflarını birleştirdi. 

Küba, Bolivya, Venezüella, Nikaragua ve daha küçük Karayip Adası ülkeleri de dahil olmak üzere 10 üye ülke, geçtiğimiz günlerde uluslararası olaylara ilişkin daha uzun bir bildiride, "Anayasa Başkanı Pedro Castillo'ya karşı sağcı güçler tarafından oluşturulan siyasi çerçeveyi reddediyoruz." dediler. "Seçimlerde seçilen bir hükümeti savunan Peru halkına düzen güçlerinin uyguladığı baskıyı kınıyor ve diyalog çağrısında bulunuyoruz..."

Castillo, üçüncü bir görevden alma oylamasından kaçınmak için yasadışı bir şekilde Kongre'yi feshetmeye çalıştıktan kısa bir süre sonra, muhalefet kontrolündeki Kongre'deki milletvekillerinin onu iktidardan uzaklaştırmak için oy kullanmasının ardından geçen hafta görevden alındı ​​​​ve ardından tutuklandı. Castillo'nun eski başkan yardımcısı Dina Boluarte, görevden alınmasının ardından yemin ederek göreve başladı.

Çarşamba günkü ALBA zirvesi, her ikisi de hayatta olmayan Küba'nın eski cumhurbaşkanları Fidel Castro ve Venezuela'dan Hugo Chavez tarafından kuruluşunun 18. yıldönümünü kutladı. Pazartesi günü Meksika, Bolivya, Kolombiya ve Arjantin hükümetleri Castillo'nun insan ve yargı haklarının korunması çağrısında bulundu.

Peru hükümeti Çarşamba günü olağanüstü hal ilan etti, bu, silahlı kuvvetlerin polise yardım etmesine izin veren ve toplanma hakkı da dahil olmak üzere belirli sivil özgürlükleri kısıtlayan protestoları bastırmak için nadir bir hareket. Protestocular, Castillo'nun serbest bırakılmasını, Boluarte'nin istifasını, Kongre'nin feshedilmesini ve yeni seçimleri talep ediyor.

 

Kaynaj: Reuters

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.