Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Güdümlü Venezuela Muhalefeti, Cuntacı Kukla Hükümeti Feshettiğini Duyurdu

ABD güdümlü Venezuela muhalefeti, cuntacı kukla hükümeti feshettiğini duyurdu. Venezuela halkı kendi iradesine sahip çıkmış ve feshedilen oluşum, zaten hiçbir zaman iktidar olamamıştı.
SDE Editör
02 Ocak 2023 11:28
A+
A-

Çevrim içi toplantıda bir araya gelen muhalefet, Guaido ve bazı muhalif eski milletvekillerinin karşı çıkmasına rağmen çoğunluğun kararıyla "geçici hükümet"in feshedildiğini bildirdi.

Yaklaşık 8 muhalif partinin ise sunulan teklifin anayasaya uygun olmadığını savunarak oylamaya katılmadığı bilgisi paylaşıldı.

Adalet Partisi eski milletvekili Juan Miguel Matheus, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetini yenmek için yeni siyasi stratejinin gerekli olduğunu söyledi.

Muhalefetin önde gelen isimlerinden Freddy Guevara da "geçici hükümet"in ortadan kaldırılmasının "hata" olduğunu belirtti.

Guaido'dan karara tepki

Guaido ise geçici hükümet kararının elimine edilmesinin Chavez karşıtları birliğini zedeleyeceğini kaydetti.

ABD ve bazı ülkeler tarafından halen ülkenin meşru devlet başkanı olarak tanındığını hatırlatan Guaido, "Bugün anayasal aracın ortadan kaldırılması kararı, siyasi gerçeklik açısından bizi iyi bir konuma getirmiyor." ifadesini kullandı.

Venezuela'nın yurt dışındaki varlıklarının riske girebileceğini savunan Guaido, mücadeleden vazgeçmeyeceğini ifade ederek gelecek yıl yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimlerinde birlik çağrısında bulundu.

Guaido, kendini o dönem "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Venezuela halkı kendi iradesine sahip çıkmış ve feshedilen oluşum, zaten hiçbir zaman iktidar olamamıştı.

 

Kaynak: AA

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.