Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye ve Rusya arasındaki Suriye trafiği hızlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentiyev ile Ankara'da görüştü. Bu, Rus temsilcinin bir hafta içindeki ikinci Ankara ziyareti oldu.
Sde Editör
01 Haziran 2018 09:17

DW

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiyev ile bir araya geldi. Görüşmenin içeriğine dair açıklama yapılmadı.

Lavrentiyev geçen hafta da Ankara'da Erdoğan'ın sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye Dışişleri Bakanlığından üst düzey yetkililerle görüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu görüşmelerde "Suriye'de siyasi çözüm sağlanması" konusunun ele alındığını duyurmakla yetinmişti.

Erdoğan ile Putin arasında sıklaşan telefon görüşmelerinin sonuncusu ise geçen Salı gerçekleşti. Putin'in temsilcisi Lavrentiyev geçen haftaki Ankara ziyaretinden bir gün önce de Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya gelmişti.

AFP'ye konuşan bazı analistler, Rusya'nın savaş sonrası istikrarlı bir Suriye oluşturmak için Erdoğan ve Esad'ı uzlaştırma çabasında olabileceğini öne sürdü. Ajans, Esad'ın Rus televizyonu Russia Today'e yaptığı açıklamaların da Türkiye'yi memnun etmiş olabileceğini iddia etti. Esad, bugün Russia Today televizyonunda yayınlanan röportajda, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt silahlı grupların kontrolündeki bölgeyi geri almak için güç kullanmaya hazır olduğunu söylemişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.