Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Türkiye, Rusya, İran, Suriye Anayasa Komitesi Anlaşmasına Yakın

Diplomatlar Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya, İran ve Türkiye’nin Suriye anayasa komitesinin oluşturulmasına ilişkin anlaşmaya yakın olduklarını söyledi.
SDE Editör
18 Aralık 2018 13:19
A+
A-

ASYANIN SESİ

BM Özel Suriye Elçisi Staffan de Mistura, Ocak ayından beri yeni bir anayasa komitesi kurma isteğiyle, barış sürecini yeniden canlandırma girişiminde bulundu.

Rejim ve muhaliflerin her biri 50 isimden oluşan bir liste sunarken, üç ülke sivil toplumdan ve “bağımsız” üyelerden oluşan son 50 üye listesi sundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Esed ile demokratik bir seçim kazanması halinde çalışmayı düşüneceklerini belirterek, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ve İran’ın Cevad Zarif’i ile buluşmak için iki gün önce Cenevre’de bir araya geldi.

Türkiye, kuzeybatı Suriye’nin bir bölümünü kontrol eden Muhalifleri destekliyor.

De Mistura, anayasa komitesinin siyasi ilerleme için bir başlangıç ​​noktası olabileceğini söyledi.

Diplomatlar, De Mistura’nın anayasa organının oluşturulmasını tamamlama önerisini kabul etmek için “ağır baskı” altında olacağını, ancak kararın bu hafta New York’ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bırakılacağını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.