Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump ve Kim tarihi zirve için Singapur'da

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un salı günü gerçekleşecek tarihi zirveye katılmal için Singapur'a gitti.
Sde Editör
11 Haziran 2018 09:35

DW

Singapur medyasında ye alan haberlere göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ABD Başkanı Donald Trump'la yapacağı tarihi zirve için Singapur'a ulaştı. Straits Times adlı haber portalı, Çin Havayolları'na ait Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'u taşıyan uçağın Singapur Changi Havalimanı'na indiğini bildirdi. Kim'i Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan karşıladı. Kim'den kısa bir süre sonra ise ABD Başkanı Donald Trump Singapur'a vardı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile ABD Başkanı Donald Trump'ın Salı günü bir araya gelmesi bekleniyor. Zirvenin gerçekleşmesi halinde ilk kez bir ABD başkanı ile Kuzey Kore ile lideri görüşmüş olacak.

Kuzey Kore lideri, Trump'la yapacağı görüşme öncesinde Singapur Başbakanı Lee Hsian Loong'la bir araya gelecek. Trump ise pazartesi günü Lee ile görüşecek.

Kim Jong Un buluşma öncesinde yaptığı açıklamada Trump’la uzlaşma sağlama konusunda umutlu konuştu. Trump ise G7 Zirvesi nedeniyle gittiği Kanada'da Kim'in halkı için olumlu sonuçlar elde etmek istediğine emin olduğunu söyledi. Trump ayrıca Kore yarımadasının nükleer silahlardan arınması gerektiğini belirterek, gezisini "barış misyonu" olarak tanımladı. Trump ayrıca görüşme ile dünya ve Kuzey Kore için en iyi sonuca ulaşma şansına sahip olduklarını söyleyerek, bu önemli fırsatın ziyan edilmeyeceğini hissettiğini belirtti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.