Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump İle Kim 12 Haziran'da Singapur'da Görüşecek

ABD Başkanı Donald Trump, 10 Mayıs’ta twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile 12 Haziran'da Singapur'da görüşeceğini açıkladı.
SDE Editör
11 Mayıs 2018 15:00
A+
A-

Trump tweetinde, "Kim Jong Un ile şahsım arasındaki merakla beklenen görüşme 12 Haziran'da Singapur'da gerçekleşecek. İkimiz de bunun Dünya Barışı için çok önemli bir an olması için çalışacağız!" ifadelerini kullandı. Bu buluşma, görevdeki bir ABD Başkanı ile bir Kuzey Kore lideri arasındaki ilk yüz yüze görüşme olacak.

 

Trump'ın açıklaması, Kuzey Kore'de tutuklu bulunan üç Amerikan vatandaşının serbest bırakılıp Washington’a ulaşmalarından saatler sonra geldi. Üç ABD'li, kısa süre önce göreve gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çarşamba günkü Pyongyang ziyaretinin ardından serbest bırakılmıştı.

 

İKİ LİDER ARASINDA SÖZ DALAŞI

Trump başkan seçildikten sonra Kim Jong Un ile uzun süren bir söz dalaşına girerek  Kim için "roket adam" ifadesini kullanmış, Kuzey Kore lideri de ABD Başkanı'na "bunak, akıl hastası" demişti. Trump, BM Genel Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmada, nükleer silahlanmadan geri adım atmadığı takdirde Kuzey Kore'yi yok etme tehdidinde bulunmuştu.

 

İKİ KORE’NİN BULUŞMASI

Kuzey ve Güney Kore arasındaki yumuşama, Güney Kore'nin Pyeongchang kentinde Şubat ayında düzenlenen Kış Olimpiyatları'na Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong katılması ve diplomatik temaslarda bulunmasıyla başlamıştı.

 

Bu gelişmeyi, Kuzey Kore lideri Kim ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon’un, 27 Nisan’da,  iki ülke arasındaki sınır köyü Panmunjom'da gerçekleştirdikleri tarihi bir buluşma izlemişti. Görüşme sonrası imzalanan ortak açıklamada, "Kore Yarımadası'nda bundan böyle savaş olmayacak" ifadesi yer almıştı. Görüşmede, Kuzey Kore'nin nükleer programı da ele alınmış ve yarımadanın kademeli olarak nükleer silahlardan arındırılması konusunda uzlaşmaya varılmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.