Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rus Profesör: "Soğuk savaş tek taraflı, ABD düşüşte"

Moskova'daki Higher School of Economics Uluslararası İlişkiler bölüm başkanı Prof. Alexander Lukin Global Times gazetesine "yeni soğuk savaş" kapsamında verdiği röportajda dikkat çekici tespitlerde bulundu.
Sde Editör
21 Eylül 2018 12:04
A+
A-

Prof. Lukin yaptığı değerlendirmede, yeni soğuk savaş tartışmaları ile ilgili olarak bu Rusya için “tek taraflı Soğuk Savaş” dedi. Lukin, "ABD çok net bir şekilde düşüşte ancak buna rağmen hala dünyanın en güçlüsü. Ek olarak ekonomik cephede etkisi azalıyor" dedi. Lukin Çin'in, Sovyetler Birliği'nin elde edemediği şeyi başardığını belirterek, Çin'in Batı'ya politik bağımlılığı olmadan ekonomik olarak etkili bir model yarattığını ve ABD'nin bu nedenle Çin'i sınırlandırmaya çalıştığını söyledi.

Prof. Alexander Lukin'in öne çıkan değerlendirmeleri şöyle;

- "Rusya ve Çin, kapsamlı bir stratejik koordinasyon ortaklığı ile birlikte çalışıyor. Ama hiçbir ideolojik hedefi paylaşmıyoruz. Jeopolitik durum nedeniyle politikalarımızı koordine ediyoruz."

- "Çin ve Rusya yakın ancak karşılıklı savunma yükümlülükleri anlamına gelen resmi ittifak aşamasına gelmeyecekler. Çin ve Rusya'nın resmi müttefikler haline gelmesi gerekli değil, ancak yakın işbirliği içinde çalışacağız. Bu jeopolitik bir gerçeklik."

-"ABD Çin'in jeopolitik gerçekliğini kabul edene kadar Çin'in gücünü sınırlayan politikasını sürdürecektir. Çin ve Rusya bunun için hazırlanmalı." 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.