Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ruhani, Pyongyang’ı ikaz etti: Washington güvenilir değildir

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yung Hu ile görüşen Ruhani, "Amerika son yıllardaki tutumundan dolayı hiçbir taahhüdüne bağlı olmayan güvenilmez bir ülke olarak tanınmaktadır" dedi
Sde Editör
08 Ağustos 2018 17:30
A+
A-

İRNA

İran’ın isteğinin Kore yarımadasında tam barış ve güvenliğin sağlanması olduğunu ifade eden Ruhani, Kore yarımadasındaki gelişmelerin Tahran için önem taşıdığını bildirdi.

Amerika’nın uluslararası bir anlaşma olan Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çekilmesine değinen Ruhani, ‘’Amerika son yıllardaki tutumundan dolayı hiçbir taahhüdüne bağlı olmayan güvenilmez bir ülke olarak tanınmaktadır’’ dedi.

Ruhani, mevcut şartlarda dost ülkelerin işbirliği ve ilişkilerini geliştirerek, yan yana olmaları gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı da iki ülkenin dostane ilişkileri ve bölgesel ve uluslararası konulardaki ortak görüşlerine işaretle, ülkesinin stratejik politikasının İran ile ilişkilerin gelişmesi ve tek yönlü politikalara karşı gelmek olduğunu söyledi.

Amerika’nın KOEP’ten çıkması ve İran aleyhine ambargoların geri getirilmesini yanlış ve uluslararası kurallara aykırı olduğunu ifade eden Ri Yung Hu, ülkesi ve Amerika arasında Singapur’de düzenlenen görüşmelerle ilgili bilgi aktardı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.