Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Merkel'den mülteci anlaşmasında Türkiye önerisi

Brüksel’deki AB zirvesinin gündemindeki en önemli konu mülteci krizi. Almanya Başbakanı Merkel, diğer ülkelerle yapılacak işbirliğinde Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının örnek alınması gerektiğini söyledi.
Sde Editör
29 Haziran 2018 09:43

DW

Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve Brüksel'de başladı. Mülteci krizi iki gün sürecek zirvenin gündemindeki en önemli maddeyi oluşturuyor.

Almanya Başbakanı Merkel, Brüksel'de zirve öncesinde yaptığı açıklamada, göç konusunda ele alınacak noktalardan birinin AB'nin dış sınırlarının korunması olduğunu söyledi. AB'nin dışındaki kabul merkezleri konusunda Kuzey Afrika'daki ilgili ülkelerle konuşulması gerektiğine dikkat çeken Merkel, "Kendi kendimize bu ülkeler hakkında konuşamayız” dedi. Türkiye ile AB arasında mülteci krizine çözüm bulmak için imzalanan anlaşmanın "karşılıklılık” temelinde olduğunu hatırlatan Merkel, bu nedenle kabul merkezlerinin oluşturulacağı bu ülkelerin ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.

Juncker'den "yeni sömürgecilik" uyarısı

AB dışında kurulması plananan mülteci kabul merkezlerinin Kuzey Afrika'da oluşturulması tartışılıyor. Ancak AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos'un verdiği bilgilere göre, henüz hiçbir Kuzey Afrika ülkesi topraklarında mülteci kabul merkezi kurulmasına hazır olduğu yönünde açıklamada bulunmadı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, bu tartışmaların yeni sömürgeci bir tutuma dönüşmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Juncker, "Brüksel'den Kuzey Afrika ülkeleri adına karar veremeyeceğimize dikkat çekerim” şeklinde konuştu. Göç konusunda çalıştıklarını belirten Juncker, ancak "bugün burada yeni sömürgecilik oluştuğu şeklinde bir izlenim oluşmamalı” dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Akdeniz üzerinden Avrupa'ya gelmeye çalışan mültecilerin denizde kurtarılmasının ardından Avrupa dışında oluşturulacak bir kabul merkezine gönderilmesini öneriyor. Korunmaya muhtaç sığınmacıların da, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) işbirliği ile AB ülkelerine gönderilmesi öngörülüyor. Böylelikle sığınmacıların Akdeniz üzerinden AB'ye gelmesinin engellenmesi hedefleniyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.