Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kuzey Kore: Nükleer Silah Üretimine Devam Edeceğiz

Kuzey Kore, ABD'nin nükleer tehdidi ortadan kaldırmadığı sürece nükleer silah üretimine devam edeceğini duyurdu.
SDE Editör
20 Aralık 2018 11:28
A+
A-

SPUTNİK

Kuzey Kore, ABD'nin nükleer tehditi ortadan kaldırmadığı sürece tek taraflı olarak nükleersizleşme sürecine devam etmeyeceğini açıkladı.

Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada "ABD, Kuzey Kore'nin nükleer enerjisini doğru anlamalı ve coğrafyayı iyi tanımalıdır. Kore Yarımadası'nda, Kuzey Kore de dahil olmak üzere, ABD'nin nükleer silah da dahil birçok savunma sistemi bulunuyor. Nükleer silahlardan arındırılma denilince bu, silahların sadece kuzey ve güneyden değil Kore'ye komşu bölgelerden de kaldırılması anlamına geliyor" ifadeleri kullanıldı.

Dün Washington yönetiminin, nükleer müzakerelerdeki tıkanıklığın çözümü çabaları çerçevesinde insani yardımların ulaştırılmasına olanak sağlamak amacıyla Kuzey Kore'ye seyahat kısıtlamalarını hafifletmeyi gözden geçirdiği bildirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider KuzeyKore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.