Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kuzey Kore Lideri Kim: "Dünyada büyük bir değişim olacak"

Birkaç ay öncesine kadar savaşın eşiğine gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Kuzey Kore, Singapur'da barış masasına oturdu.
Sde Editör
12 Haziran 2018 11:18

EURONEWS

Son bir yıl içerisinde Kore yarımadasında tansiyonun arttığı dönemde karşılıklı söz düellosu, ültimatom ve meydan okumalarla sert bir tavır takınan liderler kameralar karşısında el sıkışarak tarihi bir poz verdi. Ardından 40 dakika süren heyetler arası görüşmeye geçildi.

Görüşmeyle ilgili kısa bir demeç veren Trump, kısa süre öncesine kadar 'roket adam' sözleriyle alaya aldığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 'harika ilişkilere' sahip olduğunu söyledi.

Kim Jong-un ise kısa konuşmasında, "İşi bu noktaya getirmek kolay değildi. Ama iki taraf da mevcut zorlukların üstesinden gelmeyi başardı." dedi.

Daha önce Mayıs ayında yapılması planlanan ancak iptal edilen görüşmenin 12 Haziran'da Singapur'daki Capella Oteli'nde yapılmasına karar verilmişti.

İlk kez bir Kuzey Kore lideri, görevdeki bir ABD başkanıyla bir araya geliyor. ABD tarafı görüşmenin Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arınması sürecini başlatmasını umarken, Pyongyang ekonomiyi çökerten uluslararası yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

Görüşmede üzerinde uzlaşılan 4 madde

Donald Trump ve Kim Jong-un'un imzaladığı belgelerde iki ülkenin dört madde üzerinde uzlaştığı dikkat çekti. Bu maddeler:

ABD ve Kuzey Kore, her iki ülke halkının barış ve refah arzusu dikkate alınarak, ikili ilişkiler kuracak.

ABD ve Kuzey Kore, Kore yarımadasında kalıcı barışı sağlamak için çabalarını birleştirecek.

Kuzey Kore, Kore yarımadasının nükleer silahlardan tamamen arındırılmasına bağlı kalacak.

Savaşta ölen Amerikalı askerlerin kimliklerinin belirlenmesi ve ülkelerine gönderilmesi için işbirliği yapılacak.

İmzaların atılmasından sonra kısa bir konuşma yapan Kim Jong-un, "Dünyada büyük bir değişim olacak." dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.