Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İsveç'te Irkçılardan, “Bütün Müslümanları Öldürün' Mesajı

İsveç'te ırkçı korsanlar tarafından ele geçirilen Sosyal Demokrat Partisi'nin Twitter hesabından, 'Müslümanların öldürün' mesajı paylaşıldı.
SDE Editör
16 Nisan 2019 11:57
A+
A-

TİMETÜRK

Avrupa’da son yıllarda İslâm’a olan ilgiden rahatsız olan aşırı sağcıların, Müslümanlara yönelik saldırıları sürüyor.  İsveç'te Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Önceki gün İsveç'te ırkçı korsanlar tarafından ele geçirildiği öne sürülen Sosyal Demokrat Partisi'nin Twitter hesabından paylaşılan, "Müslümanların öldürün" mesajı büyük tepki çekti.

İsveç'te hükümetin en büyük ortağı Sosyal Demokrat Partisi'nin sosyal medya hesabının ırkçı korsanlar tarafından ele geçirildiği ve hesaptan ''Bütün Müslümanları öldürün" paylaşımı yapıldığı bildirildi.

‘TWİTTER HESABI IRKÇILAR TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ'

Sosyal Demokrat Partisi, tepkiler üzerine açıklama yapmak zoruna kaldı. Partiden yapılan açıklamada, 850 bine yakın takipçisi bulunan Twitter hesabının gece saat 02.00'de ırkçılar tarafından ele geçirildiği ve sabah saat 09.30'da kontrol altına alındığı belirtildi.

Irkçı korsanlarca hesaptan ''Bütün Müslümanları öldürün" mesajının yanı sıra İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Lideri Stefan Löfven'in emekliye ayrıldığı ve orduda teğmen olarak göreve başladığı yönünde mesajlar paylaşılırken, ülkede uyuşturucu madde satışının serbest bırakıldığı yönünde de tweet'ler atıldı.

Parti Basın Sözcüsü Åsa Söderén, mesajların kendileri ile hiçbir alakası olmadığını ve konuya ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

‘MÜSLÜMANLARA KARŞI IRKÇILIK NORMALLEŞTİ'

Bu arada İsveç Uppsala Üniversitesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mattias Gardell, geçen Şubat ayında yaptığı bir açıklamadı ''İsveç'te Müslümanlara karşı ırkçılık normalleşti” demişti.

Prof. Dr. Gardell, Müslümanlara ilişkin yürüttükleri araştırmanın sonuçlarını ülkenin devlet televizyonu SVT'de yaptığı açıklamada,
İsveç'te Müslümanları hedef alan ırkçı saldırıların çok arttığını belirterek, "Müslümanlara karşı yeni bir ırkçı saldırı var. Buna 'İslamofobi' diyoruz. Bu da şaşırtıcı şekilde normalleşti'' ifadelerini kullanmıştı.

Son yıllarda Müslümanların ibadethanelerine saldırıların arttığına dikkati çeken Gardell, ''Elimizdeki araştırmaya göre, 2018 yılında İsveç'teki cami ve mescitlerin yüzde 59'una bir şekilde saldırı olmuş. İslamofobinin normalleşmesine en büyük katkıyı da medya sağladı ” demişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.