Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İsveç Kafası: Kur'an-ı Kerim Yakmak Serbest, Tevrat Yakmak Yasak

İsveç'in başkenti Stockholm'deki Türk Büyükelçiliği'nin önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının ardından, Mısır asıllı İsveç vatandaşı olan bir yazar Stockholm'deki İsrail büyükelçiliği önünde Tevrat sayfaları yakmak için izin başvurusunda bulundu. İsveç ve İsrail makamları devreye girdi ve dilekçe geri çektirildi.
SDE Editör
28 Ocak 2023 12:20
A+
A-
İsveç'in başkenti Stockholm'deki Türk Büyükelçiliği'nin önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasından sonra, Mısır asıllı İsveç vatandaşı olan bir yazar Stockholm'deki İsrail büyükelçiliği önünde Tevrat sayfaları yakmak için izin başvurusunda bulundu. İsveç ve İsrail makamları devreye girdi ve başvuru geri çektirildi.
 
İsrail basınında yer alan haberlere göre eylem girişimi, İsrail hükümetinin müdahalesi sonucu dün akşam engellendi.
 
JewishPress.com'a konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Havat, "Eylemi gerçekleştirme niyetinde olan kişi, emniyetteki başvurusunu geri çekti" açıklaması yaptı.
 
İsrail Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bakanlığımız ve İsveç Büyükelçiliğimiz derhal ve kararlılıkla harekete geçti ve bu şoke edici ve aşağılayıcı olayın gerçekleşmesini önledi. Bu kapsamda İsveç Dışişleri Bakanlığı ve Stockholm Emniyet Müdürlüğü yöneticilerinin yanı sıra, İsrail'in Stockholm Büyükelçiliği ile temasa geçilirken, Yahudi ve diğer örgütlerin etkinleştirilmesi sağlandı. Faaliyetlerimiz sonucunda söz konusu olay hali hazırda dondurulmuş bulunmaktadır."
 
 
Kaynak:Sputnik
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.