Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Fransa'dan İran'a kırmızı çizgi uyarısı

İran'ın nükleer anlaşmanın çökmesi durumunda uranyum zenginleştirmeyi planladığını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na bildirmesini yorumlayan Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, bu adımın 'İran'ı kırmızı çizgiye' yaklaştırdığını söyledi.
Sde Editör
06 Haziran 2018 15:48
A+
A-

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian İran'ın uranyum zenginleştirme kapasitesini yükseltecek planı hayata geçirdikleri yönündeki açıklamasını Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada değerlendirdi.

Söz konusu adımın 'hoş karşılanmadığını' söyleyen Le Drian ancak Tahran'ın planının 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın (Ortak Kapsamlı Eylem Planı-JCPOA) hükümlerini ihlal etmediğini söyledi.

'TAHRAN'IN RAHATSIZLIĞINI GÖSTERİYOR'

Le Drian "Bence bu inisiyatif hoş karşılanmadı, bu Tahran'ın rahatsızlığını gösteriyor. 'Kırmızı çizgiye' yaklaşmak her zaman tehlikelidir. Ancak şimdilik uranyum zenginleştirme kapsitasini arttırmak için alınan bu inisiyatif tamamen Viyana anlaşmasının sınırları içerisinde kalıyor. Dün açıklananlar tamamen anlaşmanın çerçevesi içinde" ifadelerini kullandı.

Fransız bakan ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi sonrası diğer imzacıların anlaşmayı kurtarma planlarının değişmediğini de vurguladı.

8 Mayıs'ta anlaşmadan imzayı çektiklerini açıklayan Trump, anlaşma ile kaldırılan İran'a yönelik yaptırımları da yeniden hayata geçireceğini belirtmişti. Almanya, Fransa ve İngiltere ise Trump'ın bu kararına karşı çıkmış ve nükleer anlaşmaya bağlı olduklarını yinelemişlerdi.
2015'teki anlaşmaya göre Tahran'ın belirli santrifüjleri inşa etme ve deneme hakkı bulunuyor. Ancak ilk 10 yıl için geçerli olmak üzere bu santrifüjlerin tipi ve sayısı konusunda ayrıntılı kısıtlamalar bulunuyor.

Nükleer anlaşma İran'a yüzde 3.67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme imkanı veriyor. Anlaşmadan önce İran'ın yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirdiği belirtilmişti. Nükleer bomba içinse yüzde 90 oranında uranyum zenginleştirmesi gerekiyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.