Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Yeni bir küresel salgın geliyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir sonraki pandemik grip salgınının kaçınılmaz olduğunu ve en kötü senaryolara hazırlıklı olunması gerektiğini açıkladı.
SDE Editör
12 Mart 2019 09:37
A+
A-

EURONEWS

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bir sonraki pandemik grip salgınının kaçınılmaz olduğu ve risklerin gözardı edilmeyerek olası kötü senaryolara hazırlıklı olunması gerektiğini bildirdi.

Bir harita çıkaran DSÖ, başlayacak olan salgını küresel seviyeye geçmeden durdurabilmenin yollarını ve yöntemlerini belirliyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a göre salgının gerçekleşmesi sadece bir zaman meselesi:

"Yeni bir pandemik influenza virüsü tehdidi yakın. Hazırlıklı olmalıyız. Küresel bir salgının yol açacağı finansal zararlar alınacak önlemlerin maliyetlerinden çok çok daha yüksek."

Dünyada yaşanan son pandemik virüs olan H1N1 2009-2010 yıllarında yayılmış ilk yılda dünya çapında her beş kişiden birini etkilemişti. H1N1 yüzde 0,02 ölüm oranı ile pek çok kişinin hayatına mal olmuştu ancak hayvanlardan insanlara bulaşabilecek olan yeni tür bir gribin bundan daha vahim sonuçlara yol açacağı tahmin ediliyor.

DSÖ'nün güncellediği önlem ve mücadele planının şimdiye kadar ki en detaylı ve kapsamlı plan olduğu kaydedildi. Ne var ki, tüm ulusal hükümetlerin üzerilerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Ulusal salgın planı hazırlanması, daha iyi gözlem ve önlem araçları edinilmesi ile daha etkili aşı ve ilaç geliştirilmesi için araştırma geliştirme bütçeleri ayrılması isteniyor.

Her yıl 300-650 bin arası ölüm

Günümüzde daha hızlı mutasyon geçirebilen virüslerin gelişmiş küresel ulaşım ağı sayesinde kısa sürede yüz binlerce ve hatta milyonlarca kişiye bulaşması söz konusu.

Her yıl yaklaşık bir milyar kişiyi hasta eden grip virüsleri mevsimsel olarak ortaya çıkıyor. Hastalananlar arasında 3 ile 5 milyon kadarı ciddi vakıa haline geliyor ve bunlardan da 300 ile 650 bin arası kişi hayatını kaybediyor.

Yıllık aşılar önemli

Yıllık grip aşıları mücadelede yardımcı oluyor. Özellikle hastanelerde ve kliniklerde çalışan kişiler, genç yaşta henüz bağışıklığı tam gelişmemiş çocuklar ve bağışıklık sistemleri zayıflamış olan yaşlı nüfus için grip aşısının önemi büyük.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.