Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm dünya nükleer silahlardan temizlenmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünya nükleer silahlardan temizlenmeli. Ellerinde 15 bini aşkın nükleer başlıklı silah bulunduranlar şu anda dünyayı tehdit etmektedir." dedi.
SDE Editör
22 Mayıs 2018 09:19

TRTHABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde büyükelçilerle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

Sayın başbakan, değerli bakanlar, değerli büyükelçiler, değerli diplomatik misyon temsilcileri kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Ramazan yardımlaşma ve yardımlaşma ayıdır, bu ay yoksulların, mazlum ve mağdurların sevindiği ve sevindirildiği bir aydır. Bugün etrafında toplandığımız şu iftar sofrası zengin fakir, yönetici memur, işveren işçi bütün statülerin anlamını yitirdiği herkesin Hak katında eşitlendiği bir muhabbet sofrasıdır.

Oruç ibadeti sadece bir süre aç ve susuz kalmasının ötesinde bizim için nefis terbiyesinin bu dünyadaki var oluş gayemizi sorgulama aracıdır. Müslümanlar olarak her ramazan ayında murakebe, muhasebe ve tefekkülle insani taraflarımızı tekrar keşfediyor. Kendi iç dünyamızı yeniliyor kul olmanın şuuruna varıyoruz.

Artık geleneksel hale getirdiğimiz bu buluşmamızı mübarek ayın manasına ihtiva ettiği değerlere her zamankinden daha fazla muhtaç olduğumuz bir zaman diliminde gerçekleştiriyoruz. Rabbim hepimize ramazanın ruhuna uygun şekilde bu ayı idrak etmeyi, bu mukaddes günlerden istifate etmeyi nasip eylesin diyorum.

Dünyamız çok zorlu ve sancılı bir süreçten geçiyor. Karşı karşıya olduğumuz sorunlar sadece belirli bir bölge için değil küresel anlamda herkes için farklı düzeylerde de olsa tehditler arz ediyor. Terör, şiddet, ırkçılık, yoksulluk, düzensiz göç, insani krizler, doğal felaketler tüm insanlığı büyük sınamalarla karşı karşıya bırakıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun hiç kimse kendini tam anlamda güvende hissetmiyor.

Çok taraflı anlaşmalar bir çırpıda rafa kaldırılıyor"

Rum taraflarının kaprisleri nedeniyle Kıbrıs sorununda mesafe alınamıyor. Filistin meselesi giderek daha çok masum insanın hayatını kaybettiği bir trajediye dönüşüyor. 7 yıldır 13 milyon Suriyeliyi evinden eden 1 milyondan fazla insanın hayatına mal olan Suriye krizinde çözüm yolları birileri tarafından hep tıkanıyor. Yemen'de devam eden kaos, Libya'daki sıkıntılar, Ukrayna'daki malum durum diğer örneklerdir. Tüm bu krizlerde yeterli irade gösterilmediği diplomatik çabalar sabote edildiği için masum insanlar bedel ödemeye devam ediyor. Diplomasiyi kullanmama özellikle bu sorundan çok daha büyüğü çok büyük uğraşlar sonucu elde edilen diplomatik kazanımların dinamitlenmesi sorunudur. Özellikle kimi politikacıların bu konuda züccaciye dükkanına giren fil misali hareket ettiğini görüyoruz. Uluslararası hukuk ayaklar altına alınırken çok taraflı anlaşmalar bir çırpıda rafa kaldırılıyor. Irkçı, göçmen karşıtı, İslam düşmanı ve aşırı sağcı akımların siyaset üzerindeki baskıları ve talepleri ise bu ateşe adeta benzin döküyor. Popilizm eksenli iç ve dış politika batılı devletler başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesini giderek daha fazla esir alıyor. Özellikle küresel barışa zarar veren bu yıkıcı dış politika anlayışının teazzüllerinden biri de İran Nükleer Anlaşması ve Kudüs meselesinde atılan adımlardır.

"Nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla faydalanılmasını savunuyoruz"

izler Türkiye'nin nükleer enerji ve nükleer silahlar konusundaki tavrını yakından izliyorsunuz. Enerji açığı olan bir ülke olarak biz nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla faydanılmasını sonuna kadar savunuyoruz. Her ülkenin buna hakkı olduğunu düşünüyoruz. Enerji ihtiyacını bu yoldan karşılamak isteyen ülkelerin hakkına da herkesin saygı göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Rusya Federasyonu ile geçen ay inşasına başladığımız Akkuyu Nükleer Güç Santrali Türkiye'nin artan enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacaktır. Türkiye'yi nükleer enerji konusunda bir üst lige taşıyacak bu önemli santralin ilk reaktörünü inşallah cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 senesinde hizmete alacağız.

"Ülkemiz ve bölgemiz için asıl tehdit nükleer silahlardır"

Nasıl dünyanın 31 ülkesindeki 450 nükleer santral bizim için tehdit değilse, çok sıkı denetlendiği sürece başkalarınınki de tehdit oluşturmayacaktır. Ülkemiz ve bölgemiz için asıl tehdit nükleer silahlardır. Tüm dünya nükleer silahlardan temizlenmeli. Ellerinde 15 bini aşkın nükleer başlıklı silah bulunduranlar şu anda dünyayı tehdit etmektedir.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.