Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

BM: Ukrayna’dan ağır silahlar çekilsin

BM Güvenlik Konseyi, Ocak 2017’den bu yana ilk defa Ukrayna’nın doğusundaki iç savaş durumuyla ilgili ortak bir karar aldı. Kararda ağır silahların bölgeden çekilmesi için çağrı yapıldı.
Sde Editör
08 Haziran 2018 09:40
A+
A-

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Ukrayna'nın doğusunda “devam eden ateşkes ihlallerini” kınayarak bölgedeki ağır silahların "derhal” çekilmesi için çağrıda bulundu. Güvenlik Konseyi’nde oybirliğiyle kabul edilen karar aynı zamanda çatışmadan etkilenen siviller için yardımların genişletilmesini de öngörüyor.

Fransa tarafından kaleme alınan ve Almanya’nın destek verdiği kararda, "Ukrayna’nın doğusundaki güvenlik durumunun yakın zamanda bozulması ve bunun sivil halk üzerindeki ciddi etkisi konusunda derin endişe duyuluyor” denildi.

Ocak 2017'den bu yana BM Güvenlik Konseyi'nde Ukrayna’nın doğusunda yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili alınan ilk ortak karar olma özelliğini taşıyan bu karara Kırım konusunda Ukrayna ile çatışma yaşayan Rusya da onay verdi. Rusya’nın leyhte oy kullanmasını değerlendiren Fransa'nın BM Büyükelçisi Francois Delattre, Rusya’nın evet oyu vermesi “bu kararın önemli olmasının ve tabiki de farklılık yaratmasının sebeplerinden bir tanesi” dedi.

"Güçlü bir sinyal”

Delattre, kararın Minsk Anlaşması’nın uygulanması için "güçlü bir sinyal” gönderdiğini ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasındaki birliğin altını çizdiğni belirtti. 2015 yılında Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna, Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasındaki çatışmaları bitirmek amacıyla bazı önlemler alan anlaşmayı Minsk'te imzalamıştı.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Güvenlik Konseyi'nde kararın kabul edilmesinden büyük mutluluk duyduklarını ve kararın “Minsk Anlaşması’nın geçerliliğini onaylayan çok yapıcı” bir metne sahip olduğunu belirtti. Nebenzia, Ukrayna’yı kastederek "Bu, özellikle Minsk Anlaşması’nın bazı taraflar tarafından sabote edildiği günümüzde çok önemli” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.