Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

BM Suriye'de yeni bir arabuluculuk girişimi başlatıyor

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de yeni bir arabuluculuk girişimi başlatıyor. Girişimin Türkiye, Rusya ve İran'ın danışmanlığında gerçekleşeceği bildirildi.
Sde Editör
10 Eylül 2018 10:17
A+
A-

DW

Şam yönetiminin Rusya'nın desteğiyle yaklaşık üç milyon sivilin yaşadığı İdlib'e kapsamlı bir operasyon düzenlemesi beklenirken BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Türkiye, Rusya ve İran'ın danışmanlığında yeni bir arabuluculuk girişimi başlatıyor. Mistura'nın bugün Cenevre'de önce Rusya, İran ve Türkiye temsilcileri ile ayrı ayrı bir araya geleceği açıklandı. Mistura salı günü de üç ülkenin temsilcileri ile aynı anda bir araya gelecek.

Mistura'nın daha sonra da Almanya ile birlikte bazı Batı ülkelerin temsilcileriyle de görüşmeler yapacağı ifade edildi. Müzakerelerde anayasal düzlemde bir meclisin kurulmasının ele alındığı bildirildi. Mistura, böylece yeni bir barış görüşmelerinin temelini oluşturmayı umduklarını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.