Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

BM: Filistin'de 350 milyon dolarlık yardıma ihtiyaç var

Birleşmiş Milletler, dünya kamuoyuna çağrıda bulunarak Filistin'e 2019 yılı için 350 milyon dolarlık insani yardım yapılmasını istedi.
SDE Editör
17 Aralık 2018 17:44
A+
A-

Aralarında BM ajansları ve sivil toplum kuruluşlarının da bulunduğu 88 farklı örgüt tarafından '2019 İnsani Yardım Planı' çerçevesinde yürütülen ve toplam 203 projeden müteşekkil yardımların abluka altındaki Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlileri kapsayacağı belirtildi.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, gelecek yıla yönelik projelerdeki önceliklerinin gıda, sağlık, temizlik, barınma ve suya ihtiyacı olan 1.4 milyon Filistinli olduğunu belirtti.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde Filistin yönetimi temsilcileriyle ortak açıklama yapan McGoldrick, "İnsani yardım faaliyetleri yürütenler rekor seviyede düşük finansal destek ve yaptıkları insani yardımların meşruiyetine yönelik saldırıların artması gibi eşi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyalar." değerlendirmesinde bulundu.

ABD, Filistinlileri müzakere masasına çekmek için fonları kesti

ABD, Donald Trump'ın talimatı doğrultusunda geçtiğimiz aylarda, en az 5 milyon Filistinli mülteciye destek sağlayan BM Filistin'e Yardım Ajansı'na (UNRWA) sağlanan fonları kesti. Ayrıca ABD, 2018 yılı için UNRWA'ya vaatte bulunduğu 365 milyon dolarlık yardımın sadece 60 milyon dolarlık dilimini ödedi.

Washington'ın bu kararı, Filistin yönetimini İsrail ile müzakere masasına oturmaya zorlamak için aldığı şeklinde yorumlanmıştı. Washington'ı İsrail yanlısı adımlar atmakla suçlayan Filistinliler, söz konusu şartlar altında İsrail ile müzakere masasına oturmayacağını belirtiyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.