Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

‘ABD, Türkiye’nin güvenli müttefik olmaktan çıktığını anlamaya başlıyor’

ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye F-35 sevkinin iptalini öngören tasarısını değerlendiren Rus uzmanlar, ABD’nin bu adımla Türkiye’yi daha da Rusya’ya yaklaştıracağı kanısında.
SDE Editör
26 Mayıs 2018 13:09

SPUTNİK

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon bütçesine ilişkin yasa tasarısını kabul etti. Tasarıda Pentagon’dan Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın alma süreci ve bunun ABD-Türkiye ikili ilişkilerine potansiyel etkileri hakkında bir raporun hazırlanması ve bu rapor hazırlanana kadar F-35 savaş uçaklarının satışının askıya alınması öngörülüyor.

'İLİŞKİLERE VERİLEN ZARAR DAHA DA BÜYÜYEBİLİR'
Russia Today (RT) televizyonuna açıklamasında tasarıyı değerlendiren Moskova merkezli Stratejik Konjonktürler Merkezi’nden Oleg Ponomarenko, Türkiye’ye F-35 sevkinin iptalinin bu ülkenin NATO ile ilişkilerini zorlaştıracağını belirterek, “İlişkilere verilen zarar ani hareketlerle daha da büyüyebilir” dedi.

Rus uzman, “Yine de konumun, en azından mevcut aşamada çok daha titiz olacağını düşünüyorum, çünkü 100 uçak oldukça ciddi bir anlaşma. İkincisi, Türkiye baştan beri bu programın partneri. Üçüncüsü, tahmin edildiği gibi Türkiye, Avrupa arenasında F-35’lere sağlanacak servis için teknik hub konumunda. Üstelik uçak için bileşenlerin üretiminde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin kötüleşmesine etki yapan bir diğer unsurun rahip Craig Brunson’ın tutukluluk hali olduğunu dile getiren Ponomarenko, “Ankara, Brunson’u, ABD’de bulunan Fethullah Gülen’le değiş tokuş için varlık olarak görüyor” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.