Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim şubatta yeniden görüşecek

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un, şubat sonunda ikinci kez görüşecek.
SDE Editör
19 Ocak 2019 09:58

EURONEWS

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, iki liderin gerçekleştireceği ikinci görüşmenin yerinin daha sonra açıklanacağını dile getirdi.

Sanders, "Başkan Trump, Başkan Kim ile görüşmeyi bekliyor. Ancak görüşmenin tam tarihi ve yeri daha sonraki bir tarihte duyurulacak." diye konuştu.

Bu arada temaslarda bulunmak üzere Washington'a gelen Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı ve nükleer müzakereci Kim Yong Chol, Başkan Trump tarafından kabul edildi.

Oval Ofis'te gerçekleşen ve yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve Trump - Kim görüşmesinin detayları ele alındı.

Kim Yong Chol, Trump'la görüşmeden önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi.

İkilinin görüşmesinde Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması faaliyetleri, buna mukabil ABD'nin kaldırmayı taahhüt ettiği yaptırımlar ele alındı.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varıldığını ilan etmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.