Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mehmet Bozdağ Muhteşem Filmiyle Sinemalarda "Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı"

SDE Editör
20 Ocak 2020 11:31
A+
A-

Yapımcılığını "Diriliş Ertuğrul" ve "Kuruluş Osman"a imza atan Mehmet Bozdağ'ın üstlendiği "Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı" filmi, 17 Ocak'ta sinemaseverlerle buluştu. 

Yönetmen koltuğuna Kamil Aydın'ın oturduğu film, İstanbul'u fethinin ardından yönünü Roma'ya çeviren Fatih Sultan Mehmet'in akıncılarının, anarşi ve zulümle dolu Balkan coğrafyasında Sırp kralı Lazar'a karşı verdikleri zorlu mücadeleyi ve cihan devletinin köklerinin bu coğrafyada yeşermesini konu alıyor.

Başrol oyuncularıyla birlikte Ortaköy’de Feriye Sineması’nda gerçekleşen basın toplantısına katılan Bozdağ, 2 yıl önce kurduğu bir hayalden yola çıktığını belirterek, “Osmanlı Devleti'nin kuruluş sürecini Diriliş ve Kuruluş ile anlattık. Hayallerimden biri de Osmanlı Devleti'nin, suyun öte yakasına geçme hikayesiydi. Balkanların fütuhat ve fetih politikasıydı. 2 yıl boyunca çalıştık. Büyük bir plato yapıldı. Hikayesi şekillendi. Daha sonra da projeyi hayata geçirdik." dedi.

Bozdağ, Türkiye’de tarihi projelerin pek başarılı olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Tarihi proje anlamında, bizim sinemamız, dizimiz ve TV dünyamız yeni yeni bir endüstri haline geliyor. Sizin hayal kurmanız ve projeye imza atmanız yetmiyor. Onu yapacak bir ekibe, sizinle beraber olacak bir figüran ekibine, kostüm tasarımcısına, sanat yönetmenine ihtiyacınız oluyor."

Diriliş ve Kuruluş adlı yapımlarla son 4-5 yılda iyi bir tecrübe elde ettiklerinin altını çizen Bozdağ, “Bu tecrübemizi sinemaya da aktarmak istedik. Bizim için bu bir başlangıç. Akıncıları, Türkiye’nin en büyük platosunda yaptık. Güzel bir işe imza attık. Tüm ekip arkadaşlarımız da gece gündüz çalıştı ve nihayete erdi." ifadelerini kullandı.

Başarılı Yapımcı Mehmet Bozdağ, heyecanlı olduğunu ve kurgu aşamasında filmi neredeyse bin kez izlediğini belirterek, "Çok büyük bir bütçe. Bir de sinemanın krizde olduğu, insanların sinemaya güveninin gittiği bir dönemde, aslında bir risk alarak girdik. Sadece at bile başlı başına bir hikaye. 70’e yakın at, bu proje için özel eğitildi. Sungur’un kullandığı, yoldaşı olan kuş, 6 ay boyunca oyuncumuzla ve atıyla eğitildi." diye konuştu.

Ekip olarak iyi bir tecrübe kazandıklarına dikkati çeken Bozdağ, 40 ülkede gösterime girecek filmin daha sonra gösterimde olduğu ülke sayısının 60'a çıkacağını söyledi.

Bozdağ, hazır bir plato olmasına rağmen yapımın 30 milyona yakın bir bütçeye mal olduğunu ifade ederek, "Dünyanın neresinde olursa olsun, çok kısa bir sürede, bir plato yapabilir, film çekebilir ve bunu da teknik, görüntü ve reji anlamında dünyanın izleyeceği bir proje haline getirebiliriz." dedi.

Merakla Beklenen “Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı” Vizyonda 

17 Ocak'ta vizyona giren Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi seyircinin ilgisini ve beğenisini kazandı. Film, 23 Ocak'tan itibaren dünyanın pek çok ülkesinde de gösterime giriyor.

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, Balkan coğrafyasındaki zulmün önüne geçmek için zorlu bir mücadeleye girişen Fatih Sultan Mehmet'in seçkin savaşçı birliği Akıncıların hikayesini konu ediyor. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinin ardından rotasını Roma’ya çevirir. Ancak bu sırada Sırp kralı Lazar, Fatih Sultan Mehmet’in Avrupa’daki kararlı ilerleyişinin önüne geçmek ister. Fatih Sultan Mehmet'e ölümüne bağlı olan Akıncılar, Osmanlılara karşı Katolik dünyası ve Papa ile ittifak kuran, Balkan coğrafyasında büyük bir zulme neden olan Lazar’ın planını bozmak için, harekete geçer. Fatih’in Akıncıları, hak ve adaleti sağlamak ve yaşanan zulme dur diyebilmek için zorlu bir mücadeleye girişir. Filminin başrollerinde Emre Kıvılcım, Levent Özdilek, Ece Çeşmioğlu, Serdar Gökhan, Ebru Özkan, Seray Kaya, Eren Vurdem, Ogün Kaptanoğlu, Selda Alkor ve Cemal Hünal yer alıyor.

Resime tıklayarak fragmanı izleyebilirsiniz...

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.