Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

“Doğal Gazın İmparatoru: Rusya - Rusya’nın AB ve Türkiye ile Doğal Gaz Diplomasisi: Politik, Güvenlik, Ekonomik ve Çevresel Boyutlar”

Enerji Uzmanı Dr. Kürşad Tosun'un yeni kitabı sizlerle...
SDE Editör
08 Ocak 2020 10:41
A+
A-

Değerli Enerji Uzmanı Dr. Kürşad Tosun “Doğal Gazın İmparatoru: Rusya - Rusya’nın AB ve Türkiye ile Doğal Gaz Diplomasisi: Politik, Güvenlik, Ekonomik ve Çevresel Boyutlar” başlıklı kitabında Rusya’nın doğal gaz diplomasisinin güçlü ve zayıf yanlarını, önemli enerji ortaklarını, enerjiyi etkileyen iç ve dış dinamikleri kıymetli bilgilerle anlatmış. Bu çalışmanın önemli diğer bir yönü de, Güney Akım / Türk Akım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi örnek olay çalışmasını içermesi... 

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Oktay Tanrısever'in de bilhassa önerdiği “Doğal Gazın İmparatoru: Rusya - Rusya’nın AB ve Türkiye ile Doğal Gaz Diplomasisi: Politik, Güvenlik, Ekonomik ve Çevresel Boyutlar” başlıklı Dr. Kürşad Tosun'un kitabı sizlerle... 

Kitabın tanıtım yazısını da yine ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Oktay Tanrısever kaleme almış. İşte o yazı: 

"Dr. Kürşad Tosun tarafından kaleme alınan “Doğal Gazın İmparatoru: Rusya - Rusya’nın AB ve Türkiye ile Doğal Gaz Diplomasisi: Politik, Güvenlik, Ekonomik ve Çevresel Boyutlar” başlıklı eseri Rusya’nın doğal gaz diplomasisine yön veren tüm boyutları analitik ve karşılaştırmalı şekilde ele alan özgün bir çalışmadır.

Dr. Tosun’un Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yer Sistem Bilimleri Ana Bilim Dalı’nda benim tez danışmanlığımda yazmış olduğu İngilizce doktora tezinin gözden geçirilerek Türkçe kitap formatında basılmış versiyonu olan elinizdeki bu eserin kapsamlı, detaylı ve titiz bir çalışmanın ürünü olması nedeniyle de çok değerli olduğunu düşünmekteyim. Doktora tez jürisindeki üyelerin oybirliği ile çok başarılı buldukları bu çalışmanın Türkçe olarak yayınlanması çok sevindirici olmuştur.

Dr. Tosun’un kaleme aldığı elinizdeki eser Rusya’nın doğal gaz diplomasisinin güçlü ve zayıf yanlarını gerek Rusya’nın gerekse önemli enerji ortakları olan Avrupa Birliği ve Türkiye’nin iç ve dış dinamikleriyle şekillendiğini Uluslararası İlişkiler disiplinindeki önemli yaklaşımlardan olan ‘neo-klasik siyasal realist kuramsal çerçeve’ye dayanarak açıklamaktadır. Bu çalışmanın önemli diğer bir yönü de, Güney Akım / Türk Akım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi örnek olay çalışmasını içermesidir. Dr. Tosun daha önce görev yaptığı birçok uluslararası enerji projesinin yanısıra Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde de aktif olarak görev yaptığından bu projeyi en iyi bilen kişilerden birisi olarak yaptığı analizler büyük önem taşımaktadır.

Dr. Tosun’un bu değerli eseri ülkemizdeki akademik literatüre önemli bir katkı yaptığından, bu kitabı konuyla ilgilenen tüm araştırmacı ve öğrencilerin okumasını içtenlikle öneririm."

Yazarın Özgeçmişi

Dr. Kürşad Tosun, 9 Eylül 1975 tarihinde Akşehir’de dünyaya geldi. 1998 yılında ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’den lisans, 2010 yılında Uluslararası İlişkiler Bölümü’den yüksek lisans ve 2016 yılında Yer Sistem Bilimleri Bölümün’den Doktora dereceleri aldı.

Akademik çalışmalarını iş hayatı ile birlikte sürdürdü. Çalışma hayatına ilk adım olarak Garanti Bankası’nda yönetici yetiştirme programına dahil oldu (1998-1999) ve ardından 2001 yılına kadar Portföy Yöneticisi olarak çalıştı. Sonrasında, Tüprag Metal Madencilik Ltd Şti. firmasında Kışladağ ve Efemçukuru Altın Madenleri Projeleri’nin geliştirmesinde çalıştı (2002-2004). Ardından BP şirketinin liderlik ettiği BTC Co konsorsiyumunda, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi’nde, Çevre ve Sosyal İşler Danışmanı olarak, projenin Dünya Bankası stardartlarına uygunluğunun izlenmesinden sorumlu olarak çalıştı (2004-2008). Projenin tamamlanmasının ardından dünyanın en büyüklerinden ve Almanya’nın en büyük enerji firması olan EON Şirketinde İş Güvenliği, Çevre ve İzinler Türkiye Müdürü (2008-2009), ardından yine Alman RWE firmasında Kıdemli Proje Geliştirme Müdürü (2009-2013) olarak çalıştı. 2013-2014 yıllarında Güney Akım Açık Deniz Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için Amsterdam’da kurulan South Stream Transport BV şirketinde, ÇED ve İzinler Türkiye Müdürü olarak çalıştı. İyi derecede İngilizce bilmektedir, motosiklet kullanıcısıdır. Doğa ve hayvanseverdir.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.