Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Yeni Dünya Düzeni İş Birliği Üzerine Kurulacak”
SDE’de "Türkiye Cumhuriyeti ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Diplomatik İlişkilerinin 70.Yılı Programı" düzenlendi.
11 Aralık 2020 22:31

Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Ron, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde düzenlenen, “Türkiye Cumhuriyeti ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Diplomatik İlişkilerinin 70.Yılı Programı”na katıldı.

Venezuela Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes, Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Necati Kutlu da programın protokol konukları arasındaydı.

Programın açılış konuşmasını yapan SDE Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar, Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkilerin geçmişine ve güçlü bağına vurgu yaptı. Venezuela’ya karşı uygulanan baskılara da dikkat çeken Alpar, Venezuela’nın mücadelesinin büyün dünyaya örnek teşkil ettiğini söyledi. 

Türkiye-Venezuela ilişkilerinin 70. Yılının önemine ve Venezuela’nın uluslararası sistemdeki rolüne dikkat çekmek amacıyla SDE tarafından hazırlanan Dr. Hatice Çelik ve Dr. Merve Karacaer Ulusoy’un editörlüğünü yaptığı  “Uluslararası Sistemde Venezuela” kitabının tanıtımı yapıldı.

“Uluslararası Sistemde Venezuela” kitabının planlanma sürecini anlatan Tan, bu çalışmanın önemine ve mahiyetine değindi. Pandemi sebebiyle az sayıda bir katılım ile programı gerçekleştirmek durumunda kaldıklarını belirten Tan, Kitaba katkı sunan yazarlara ve ilgili alt başlıklara değindikten sonra çalışmaya katkı sunan herkese, Venezuela Ankara Büyükelçisi Reyes’e, ve bütün SDE çalışanlarına teşekkürlerini sundu. 

Prof. Dr. Necati Kutlu, Stratejik Düşünce Enstitüsü’ne ilgili çalışma ve programdan ötürü teşekkürlerini sunarak konuşmasına başladı. Kutlu, çalışmanın hem kısa hem de ayrıntılı bir şekilde ele alındığını ve oluşturduğu farkındalığa dikkat çekti ve kitabın editörlerine de hususi teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. Kutlu, Latin Amerika bölgesine yönelik ülkemizde yeterli ilgi olmamasına değindi, bölgenin uzak olarak algılandığına dikkat çekti. ‘Uzaklık’ kavramının günümüzde bir karşılığı olmadığını dile getiren bu bölgeye yönelik gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin önemli olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz günlerde Venezuela’da gerçekleşen seçim sürecinde gözlemci olarak çağırıldığını da dile getiren Kutlu, seçimlerin son derece barışçıl bir ortamda parlamento seçimlerinin gerçekleştiğini ifade etti. Seçime katılım oranının görece düşük olduğunu belirten Kutlu, bu durumun  Başkanlık seçimleri haricinde katılımın her zaman düşük olmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Sözlerini, ikili ilişkilerin gelişmesine yönelik temennilerle sonlandırdı.

Venezuela Ankara Büyükelçisi Jose Bracho Reyes, uluslarası sistemin artık işlemediğini ve Venezuela’nın baskı altına alınmaya çalışıldığını söyledi. Bu baskının sadece ekonomik olmadığını aynı zamanda medyatik bir baskı olduğunu ve Venezuela hakkında kötü bir propaganda yapıldığını söyledi. Bu baskının kırılması yönünde bu programın çok önemli olduğuna vurgu yapan Reyes, desteklerinden dolayı Türkiye’ye ve Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

Program Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza’nın özel video kaydı ile devam etti. Arreaza, bu programın çok anlamlı olduğunu belirtti ve bu faaliyetler aracılığıyla Venezuela üzerindeki kötü propagandaların geçersiz kalacağını vurguladı. 

Programa video kayıt ile katılım sağlayan bir diğer kişi de Venezuelalı Gazeteci ve Eski Bakan Hugo Moldiz’di. “Uluslararası Sistemde Venezuela” kitabına  “Venezuela’nın Kıta İçerisindeki ve Dünyadaki Jeopolitik Konumu” başlığıyla katkı sunan Moldiz, çok kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirildiğini ve bu çalışmanın Venezuela’nın kamuoyundaki olumsuz algısına karşın önemli bir anlam taşıyacağını vurguladı. 

Venezuela Dış İşleri Bakan Yardımcısı Carlos Ron, Türkiye ile ikili ilişkilerin 70 yıldan çok daha eskilere, 1876’lara dayandığını belirtti ve halkların tarihi kökenlerinde dostluk bağı olduğunu vurguladı. ABD’nin yayılmacı politikalarına dikkat çeken Ron, ABD’nin bu tutumundan vazgeçmesi gerektiğini altını çizdi. ABD’nin Venezuela’dan endişe etmesinin sebebinin, uygulamış oldukları halkçı politikadan kaynaklandığını ifade etti. ABD’nin, Latin Amerika’daki halklar arasında birlik kurulmasından rahatsız olunduğunu söyleyen Ron, ABD’nin Venezuela’ya karşı bir Hibrit savaş yürüttüğünü belirtti. ABD ve ortaklarının, Venezuela’ya karşı vahşice bir ambargo uyguladığını söyledi. Özellikle medyatik ambargonun kırılması ve Venezuela üzerinde oluşturulan kötü algının kırılması açısından bu programın çok anlamlı olduğunu belirtti.  Bu süreçte birçok devletin Venezuela’ya karşı sırt çevirmesine rağmen,  Türkiye’nin bu süreçte dostluk gösterdiğini ifade etti. Bu özel dostluğa ve dayanışma ruhuna istinaden, Türkiye’ye ve Türkiye halkına teşekkürlerini dile getirerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmasının akabinde katılımcıların sorularını yanıtlayan Carlos Ron, bir katılımcının “Yeni Dünya Düzeninin Nasıl Şekilleneceğine” yönelik sorusuna "iş birliğinin ve bölgesel ortaklıkların önemli" diyerek cevap verdi. Yeni düzenin iş birlikleri üzerine inşa edileceğini ifade etti.