Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Venezuela Dışişleri Bakanı Plasencia: “ABD, Bolivarcı Devrimin kökünü kazımak istiyor”
Ağustos ayında göreve geldikten sonra uluslararası ilk ziyaretini Ankara’ya gerçekleştiren Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Felix Plasencia, “Bolivarcı Devrim Venezuela'yı değil, bütün Latin Amerika halklarını özgürleştirmiştir” dedi.
11 Ekim 2021 18:34

Konuşmasına Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugününe kadar tarihsel bir perspektif çizerek başlayan Plasencia, Venezuela'nın kurtarıcı öncüsü Simon Bolivar'ın mücadelesine de değinerek, Bolivar'in hayalinin Bolivarcı projesini tüm alanlara yaymak olduğunu belirtti. Bolivarcı devrimin Fransız devriminden oldukça fazla etkilendiğini ifade eden Bakan, “Bolivarcı Devrim, Latin Amerika halklarına karşı uygulanan baskı ve boyunduruğu kırmak için sadece Venezuela'yı değil, bütün Latin Amerika halklarını özgürleştirmiştir” dedi.

Türkiye Venezuela İlişkileri

Türkiye ve Venezuela ilişkilerine dairde açıklamalarda bulunan Bakan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeye vurgu yaparak, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmelerin Venezuela’nın uluslararası arenadaki yerini tanımlamak adına çok yardımcı olduğunu söyleyen Bakan, “Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler Venezuela'ya karşı uygulanan tek taraflı yaptırımların jeopolitiğinin bir kez daha ön plana çıkmasını sağladı” dedi.

İki ülke Cumhurbaşkanları arasındaki samimi diyaloğun bu ilişkileri geliştirmede önemli rol oynadığına vurgu yapan Plasencia, “Bu aynı zamanda tarihsel bir sürece dayanıyor. Türkiye ile Venezuela’nın 70 yılı aşkın bir ilişkisi var. Ama Hugo Chavez ile başlayan ve şimdi Nicolas Maduro hükümetinin iş birliği, yatırım ve ticaret konularında daha da derinleşiyor” dedi.

Yaptırımlar Venezuela halkını etkiliyor

Ülkesinin dünya gündemine de sık sık gelen ekonomisiyle ilgili açıklamalar da yapan Plasencia, “Venezuela halkı, uluslararası hukuka ve ABD’nin bazı kurumlarının kararlarına aykırı olarak uygulanan tek taraflı ve zorlayıcı yaptırımlardan kesinlikle etkileniyor. Bu bir gerçek.” ifadelerini kullandı.

Bu yaptırımların amacının “Bolivarcı devrimin kökünü kazımak” olduğunu kaydeden Plasencia, yaptırımların uluslararası toplumun ilkelerini ihlal ettiğini vurguladı.

Ticari Yaptırımlar

Yaptırımların sağlık alanında değil ticaret alanında da ülkeye etki ettiğini kaydeden Plasencia, “Ürünlerimizi dış pazarlara ihraç etme zorluğu yaşıyoruz. Çünkü ABD’nin ihracatımıza yönelik baskısı büyük zararlar veriyor. Başkan Maduro, bu zorlukların çözülmesi için defalarca çağrı yaptı ancak bazı yerel çıkarları olanlar, Caracas ile Washington arasında iyi bir ilişki kurma girişimlerini etkiliyor” dedi.

Plasencia, Venezuela’nın, hiçbir ülkenin seçim sonucunda alınan kararlarına karşı çıkmadığını belirterek aynısının kendi ülkesi için de uygulanmasını istedi.

Ülkesinde gelecek ay yapılacak seçime ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Plasencia, barış ve huzur içinde bir seçim geçirmeyi arzuladığını söyledi.

Uluslararası toplumdan Venezuela halkının kararına saygı duymasını isteyen Plasencia, “Tüm dünyadan gözlemciler davet edildi. Daha önce Carter Center’ı davet ettiğimiz gibi teknik bir ekip göndermesi için BM’yi ve Avrupa Birliği’ni de davet ettik.” diye konuştu.

“Muhalifler, Başkan Maduro’nun meşru hükümetini tanıdı”

Plasencia, Venezuela’da muhalefet ile Meksika’da yürütülen diyaloğun ülkesi için önemli bir süreç olduğunu belirtti.

Muhalefetin bu süreçte Guyana ile olan toprak anlaşmazlığında Venezuela'nın iddialarını kabul ettiğini belirten Plasencia, “Aşırılıkçı muhalifler, Başkan Maduro’nun meşru hükümetini tanıdı ve Venezuelalıların geleceğini tartışmak için sorumlu bir şekilde Venezuela hükümeti ile masaya oturdu. Bu harika bir sonuç. Biz Venezuelalılar, arzu ettiğimiz her şeyi, barışçıl bir şekilde bu diyalogdan beklememiz gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Venezuela-ABD İlişkileri

Venezuela’nın ABD ile ilişkilerine dair de değerlendirmelerde bulunan Bakan Plasencia, ABD’nin Venezuela’ya ilişkin yaptırımlarından vazgeçmesi hususuna dair, “ABD’nin son başkanı seçildiğinde Venezuela bu konuda yeni başkana tebriklerini iletti. Venezuela’nın her zaman ABD ile diyalog kanalları açık bunu canı gönülden istiyoruz. Ancak bunun için bir karşığı bulunması lazım. Şunu da belirtmek isterim ki Venezuela hükümeti uluslararası toplumdaki bütün ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istiyor. Bunların arasına ABD’yi de katmamız lazım” dedi.

Plasencia, Venezuela’nın ABD’den kendi egemenliklerine ve bağımsızlıklarına saygı duyulmasını beklediğini belirterek, “Venezuela ve ABD arasındaki ilişki iki eşit ülke arasındaki ilişki gibi olmalıdır. Uluslararası Hukuka sahip olan iki ülke arasındaki ilişki gibi. Venezuelanın iç işlerine müdahale kapsamında ve istikrarsızlığını karşı eylemler Venezuela tarafından kabul edilmeyecektir. Umarım gelecekte Joe Biden hükümetini tebrik edebiliriz. Venezuella hükümetine karşı tek taraflı ambargoları kaldırdığı için” dedi.

ABD’nin Çekilmeleri

ABD’nin çatışma bölgelerinden çekilmesine ilişkin gelen bir soruyu yanıtlayan Bakan Plasencia, “ABD askerlerinin bulunduğu ülkelerdeki insanların iyiliği için oradaki insanların hayatlarının devam edebilmesi için bu ülkelerdeki barışın ve sakinliğin korunması için bunun bir an önce olmasını isterim” dedi.