Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Uluslararası Toplum Taliban'ı Cezalandırmak İsterken Afgan Halkını Cezalandırıyor"
2015-2017 T.C. Kabil Büyükelçisi Ali Sait Akın Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Türk Afgan Dostluğu Işığında Afganistan Gelişmeleri ve Taliban Yönetimine Yaklaşım” başlıklı konferansta konuştu.
14 Ekim 2021 15:53

Afganistan’ın Türkiye için önemli bir dost ve kardeş ülke olduğunun altını çizen Büyükelçi Akın, aynı görüşlerin Afgan halkında da olduğunu belirtti, Afganistan’ın Türkiye’ye olan ilgisinden bahsetti. Afganistan- Türkiye tarihini de değerlendiren Büyükelçi Ali Sait Akın:

“Osmanlı’nın Batıda uyguladığı İslam’ı yayma ve yaşatma politikasını Afganistan ise doğuda yürütmüştür. Afganistan, Kurtuluş Savaşı zamanında Türkiye’ye destek sağlamıştır. Eski tarihlere gidersek Anadolu’ya gelen Türklerin birçoğu Afganistan’dan gelmiştir zaten. İki ülke ortak tarih ve kültür, dini vecibeleri uygulama konusunda da birleşiyor.”

2015-2017 yılları arasında T.C. Kabil Büyükelçisi görevinde bulunan Büyükelçi Ali Sait Akın, Taliban’a eski dogmalarla ve önyargılarla yaklaşılmaması gerektiğini vurguladı, Taliban’a fırsat verilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin Taliban yönetimini bir İslam ülkesi olarak demokratikleşme ve özgürlükler açısından iyi yönlendirebileceğinin altını çizdi. Büyükelçi Akın şöyle konuştu:

“Afganistan’da birlik ve beraberlik sağlanmaz, ülkeye istikrar gelmezse kaybeden tüm Afganlar ve Müslümanlar olur. Uluslararası toplum Afganistan’da istikrarın sağlanmasını engelliyor. Belki Taliban yönetimini cezalandırmak istiyorlar ancak burada cezalandırılan Afgan halkının kendisi. Çünkü Afganistan’da insani kriz giderek derinleşiyor. Böyle giderse hem Afganistan hem de bölge halkları bu durumdan daha fazla etkilenecek. Türkiye, Taliban yönetimiyle yahut Türkiye’deki önemli Afgan liderlerle temas sağlamalı, Afganistan’ın istikrarı için destek vermeli…”

 

Türkiye'ye göç eden Afgan mülteciler hakkında da konuşan Büyükelçi Ali Sait Akın "Son dönemde yabancı veya mülteci düşmanlığı bağlamında ülkemizde Afganlılara kötü sözler edildi ve kötü gözle bakıldı. Hatta, bunu yapanların bir kısmı kendini Atatürk'le özdeşleştiren çevrelerdendi. Bu gafillere şunu hatırlatmak isterim, Atatürk, Ankara Hacıbayramda Afgan sefaretinin açılışında, Afgan bayrağını kendi eliyle göndere çekecek kadar Afgan dostuydu. Devlet başkanı veya o konumdaki birisinin başka bir devletin bayrağını bizzat göndere çekmesi bizim ülkelerimiz birdir manasına gelir."dedi.

 

 

Büyükelçi Ali Sait Akın Afganistan’da artan DEAŞ saldırılarını ve Taliban’ın terörle mücadelesine de değindi. Akın, “Taliban’ın terörle mücadele konusunda sarfettiği cümleleri anlamlı ve doğru buluyorum. Dediler ki ‘Afganistan’ın bir terör üssü olarak kullanılmasına izin vermeyeceğim’… Ayrıca terörle mücadele konusunda da yardım istemedi, ABD’yi terörle mücadele konusuna karıştırmadı. Taliban’ın bu duruşunu çok doğru buluyorum.” diye konuştu.

Afganistan’ın imarı noktasında ise Akın:

“Bir dünya gücü olan Çin en baştan beri Afganistan’da Taliban yönetiminin yanında. Taliban yönetimi, Çin’le ekonomi alanında çalışmalar yapacaktır. Çin Afganistan’da büyük yatırımlar, işler yapabilir ancak ben Türkiye’nin de Afganistanda avantajlı olacağını düşünüyorum. Çünkü savaş döneminde bile Türk müteahhitler Afganistan’da iş yapabiliyordu. Bir de Afgan halkı Çin’e Türk halkına baktığı gibi bakmaz. Bu yönden de Türkiye’nin ekonomi iş birliklerinde rekabeti bırakmayacağını tahmin ediyorum.”