Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Uluslararası Sistemin Değişim Sürecinde Hindistan
SDE'de yapılan Panel'de "Uluslararası Sistemin Değişim Sürecinde Hindistan", Çin - Hindistan Rekabeti ve Türkiye - Hindistan İşbirliği Konuları Tartışıldı.
05 Temmuz 2019 12:01

Stratejik Düşünce Ensititüsü (SDE) Konferans Salonunda "Uluslararası Sitemin Değişimi Sürecinde Hindistan" konulu panel düzenlendi. Panele Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, Türkiye Hindistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Hindistanlı Müslüman Akademisyen Prof. Dr. Arshi Khan ve diğer Akademisyenler ve Uzmanlar Katıldı. 

"Uluslararası Sistemin Değişim Sürecinde Hindistan" Panelinin Program akışı şöyleydi...

 
Açılış Konuşmaları:
• Muhammet Savaş Kafkasyalı, SDE Başkanı
• H.E. Sanjay Bhattacharyya, Hindistan Büyükelçisi
Oturum Başkanı:
Prof. Dr. Tevfik Erdem, SDE İç Politika ve Hukuk Koordinatörü

Konuşmacılar:
• Efkan Ala
Türkiye Hindistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı/Bursa Milletvekili
“Türkiye-Hindistan Siyasi İlişkileri ve Beklentiler”

• Prof. Dr. Arshi Khan
“Hindistan’ın Dünya Siyasetindeki Yeri: Hindistan’ın İktidar Partisi’nin İdeolojik Perspektifine Bakış”

*Doç. Dr. Erkin Ekrem
SDE Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Koordinatörü
“Değişmekte olan Uluslararası Sistemde Çin-Hindistan rekabeti”

• Doç. Dr. Cemil Kutlutürk
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
“Hindistan’daki Çokdinli ve Çokkültürlü Yapı”

* Musa Gürbüz
TİKA Uzmanı
“Ortak Miras Stratejik Fırsat”

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, yeryüzünün daha güvenli bir yere dönüştürebilmesi için Türkiye ve Hindistan'ın yapabileceği çok şey olduğunu söyledi.

Ankara'da Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) konferans salonunda, Prof. Dr. Tevfik Erdem'in moderatörlüğünde düzenlenen "Uluslararası Sistemin Değişim Sürecinde Hindistan" başlıklı panelde konuşan Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, Başbakan Narendra Modi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen 4 senede 5 defa görüştüğünü ve iki liderin arasında iyi bir kimya olduğunu hatırlattı.


İkili ilişkilerde büyük bir ivme yakalandığını belirten Büyükelçi, çok daha fazlası için potansiyel olduğunu ifade etti.
Bhattacharyya, dünyadaki mevcut ekonomik çekimin Atlantik bölgesinden Asya Pasifik bölgesine kaydığını vurgulayarak, "Önümüzdeki günlerde Afrika'nın yükselişine şahit olacağız. İndo-Pasifik bölgesi Türkiye'nin de odağında." diye konuştu.


İki ülkenin birlikte önemli roller üstlenebileceğini belirten Büyükelçi, "Türkiye ve Hindistan'ın yeryüzünün daha güvenli bir yere dönüştürebilmesi için yapabileceği çok şey var." değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye-Hindistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala da yaptığı konuşmada, iki ülkenin karşılıklı ticaret hacminin 8 milyar dolara ulaştığını anımsattı. Bu miktarın başlangıç olarak düşünülmesi gerektiğini kaydeden Ala, ticari potansiyelin çok daha fazla olduğunu dile getirdi.
Efkan Ala, "İki ülkenin el birliği ve güç birliği yapmasının büyük sonuçları olacaktır." dedi.


Hindistan'daki çok dinli ve çok kültürlü yapı hakkında sunum yapan Doç. Dr. Cemil Kutlutürk, Hindistan ve Türkiye'nin güçlü bir medeniyete sahip olduğunu belirterek, "İki kadim medeniyetin arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesi gerekiyor." sözlerine yer verdi.