Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Sudan'a İlk Modern Hukuku ve İlk Modern Yönetimi Osmanlı Getirdi"
Güney Sudan Ankara Büyükelçisi Majok Guandong Thiep, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde "Güney Sudan'ın Dış Politikası" konferansında değerlendirmelerde bulundu.
04 Nisan 2022 15:47

Güney Sudan Ankara Büyükelçisi Majok Guandong Thiep, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde "Güney Sudan'ın Dış Politikası"nı geniş bir perspektiften değerlendirdi.

Güney Sudan’ın 2011'de bağımsızlığını kazanan çok genç bir cumhuriyet olduğunu belirten Majok, aynı zamanda Güney Sudan’ın doğal kaynak potansiyelinin ve daha önemlisi tarım için verimli topraklarının olduğunu söyledi.  

Güney Sudan’ın dış politikasının amacının ulusal menfaatlerin geliştirilmesi olduğunu belirten Majok sözlerine şu şekilde devam etti: “Küresel sistemde ülkeler arası rekabette önce sağ kalabilmenin önemlidir. Güney Sudan’ın bu konuda bir yol haritası vardır.”

Bu hususta Güney Sudan’ın anayasasında yer alan ilkelerin bağımsızlık, egemenlik, cumhuriyet olduğunu ve aynı zamanda Güney Sudan’ın çok etnikli, dinli, kültürlü bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Güney Sudan’ın anayasasının, adalete eşitliğe, insan haklarının ve insan onurunun geliştirilmesine ve temel hürriyetlere dayalı olduğunu vurgulayan Majok, Güney Sudan’ın dışişleri politikalarının amacının, her hangi bir ülkenin dışişlerinde olduğu gibi ulusal menfaatlerin uluslararası ilişkiler çerçevesinde geliştirilmesi olduğunu vurguladı.

Güney Sudan’ın anayasanın dördüncü maddesine dikkat çeken Majok şunları ekledi: “Güney Sudan’ın dışişleri politikaları uluslararası işbirliğinin arttırılmasıyla özellikle BM nezdinde, Afrika Birliği’nin içinde ve diğer uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla birlikte bu işbirliğinin küresel barış ve güvenlik adına yapmaktır. Bunu yaparken uluslararası hukuka saygılı olacak ve ekonomik düzen içinde yapacaktır.”

Büyükelçi Majok, Güney Sudan’ın dış politikasında bölgesel ve uluslararası işbirliklerinin arttırılması ve komşu ilişkilerde iç işlere karışılmadan ortak işbirliğin gerçekleştirilmesine ve diğer ülkeler arasında dengeli ilişkiler yürütülmesine vurgu yaptı.

Ayrıca Sudan'a ilk modern hukuku ve ilk modern yönetimi Osmanlı'nın getirdiğini vurgulayan Majok, Türkiye ile ilişkilerin çok eskilere dayandığını belirtti.