Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
“Spor Herkes Tarafından Konuşulan Ortak Bir Dildir”
Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Toplum ve Spor” başlıklı panel düzenlendi. Oturum başkanlığını SDE Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Gökberk Durmaz’ın yaptığı panelde A.Ü Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel, A.Ü Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Sunay, A.Ü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Velittin Balcı konuşmacı olarak yer aldı.
11 Mart 2021 22:00

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren SDE Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Gökberk Durmaz ‘Spor ve Toplum’ başlığı çevresinde genel bir değerlendirme yaptıktan sonra konuşmacıları tanıttı ve sözü A.Ü Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel’e bıraktı.

‘Bilim Dünyasında Spor’ başlığı çerçevesinde konuşmasını gerçekleştiren Tuncel, ‘Spor’ ve ‘Egzersiz’ kavramlarının farklı muhtevalarının olduğunu ve Sporun ulusal/uluslararası sahada kuralları olan bir alan olduğunun altını çizdi. Bu profesyonelliğin yanı sıra sporun amatör ruhunun korunması gerektiğini ve özellikle etik değerler etrafında şekillenmesinin elzem olduğunu belirtti. Bu noktada ‘Spor Etiğinin’ oluşturulmasının ve teorik çerçevede belirlenecek ilkelerin pratikte uygulanabilir kılacak yöntemlerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Semiyha Tuncel’in konuşmasının akabinde oturum, A.Ü Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Sunay’ın ‘Dünya Ekonomisinde Spor’ başlıklı sunumu ile devam etti.Spor ekonomisinin, sahip olduğu finansal çerçevenin oldukça geniş olduğunu belirten Sunay, spor kulüplerinin ekonomik faaliyetlerinin zaman zaman ülkelerin ekonomisini dahi etkileyebildiğini ifade etti. Özellikle Olimpiyatların ekonomik eksenini çok geniş olduğunu ifade eden Sunay, takım sporları başta olmak üzere bireysel sporların ve etki kapasitelerinin önemine yönelik değerlendirmelerde bulundu ve bu noktada gerek kulüplerin gerek devletlerin önümüzdeki zaman diliminde bu noktada etkili olacağını vurguladı.

Doç. Dr. Hakan Sunay’ın konuşmasının akabinde, değerlendirmelerde bulunan oturum başkanı Durmaz, konuşmasını yapmak üzere Doç. Dr. Velittin Balcı’ya sözü verdi.‘Kamu Diplomasisinde Spor’ başlıklı konuşmasında öncelikle kamu diplomasisi çerçevesinde sporun küresel ölçekteki etkisinden ve gerek kulüplerin gerek ülkelerin kamuoyuna etkilemede sportif faaliyetleri kullandığı ve bu nokta spor diplomasisinin etkili bir yumuşak güç unsuru olduğuna dikkat çekti ve sporun herkes tarafından konuşulan ortak bir dil olduğunu vurguladı.


Konuşmacıların sunumlarının akabinde oturum soru-cevap etkinliğinin akabinde program tamamlandı.