Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Son Gelişmeler Işığında Bangladeş-Türkiye İlişkileri
Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan SDE'de düzenlenen "Son Gelişmeler Işığında Bangladeş-Türkiye İlişkileri" konferansında değerlendirmelerde bulundu.
19 Mart 2022 13:06

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde "Son Gelişmeler Işığında Bangladeş-Türkiye İlişkileri"ni siyasi, ekonomi, savunma güvenlik ve kültür, spor açısından geniş bir perspektiften değerlendirdi. 

Bangladeş’in Güneydoğu Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olduğunu söyleyen Büyükelçi Mosud Mannan, Türkiye ile ticaret hacminin bu yıl bir buçuk milyar dolara ulaştığını ancak bu rakamın artması için çalıştıklarını belirtti.

Türkiye ve Bangladeş arasındaki diplomasi trafiğinden bahseden Büyükelçi Mannan, sadece 18 ay içinde iki ülkenin Dışişleri Bakanlarının 5 kez bir araya geldiğini söyledi.

Sadece Dışişleri Bakanlarının değil Finans, Gıda ve İçişleri Bakanlarının da yakın zamanda bir araya geldiğini ve Ulaştırma bakanlarının da gelecek hafta Türkiye’de bir araya geleceklerini duyurdu. Bangladeş'in İngiliz döneminden kalma demiryollarını Türkiye’yi örnek alarak geliştirmek istediğini söyleyen Mannan, gelecek hafta yapılacak toplantı ile bu konuda adım atılacağını açıkladı.

Ve savunma güvenlik...

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan Bangladeş'le Türkiye arasında yapılan savunma güvenlik anlaşmalarına değindi. Bugüne kadar Türkiye’den birçok silah ve askeri teçhizat aldıklarını belirten Büyükelçi, Türkiye' den en fazla silah satın alan 4.ülkenin Bangladeş olduğunu söyledi.

Ayrıca Büyükelçi, Türkiye’nin son zamanlarda büyük bir atılım gerçekleştirdiği insansız hava sistemleri için de konuştu. Bangladeş’in Türkiye’den drone satın almak istediğini belirtti.