Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE'den "15 Temmuz: Bir işgal denemesi" Paneli
Tbmm Eski Başkanı Kahraman: 15 Temmuz ne bir ihtilal ne de bir darbedir, 15 Temmuz bir işgal girişimidir
11 Temmuz 2019 18:30

Stratejik Düşünce Ensititüsü (SDE) tarafından düzenlenen "15 Temmuz: Bir işgal girişimi" paneline Medya ve STK Başkanı Bülent Erandaç başkanlık etti. Konuşmacılar MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, SDE İç Politika ve Hukuk Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Erdem ve 15 Temmuz Gazisi, Enerji Bakanlığı Başmüfettişi Ahmet Kansızdı.

Panelde gösterilen “15 Temmuz: Bir işgal girişimi” belgeselinden bir kesit beğeni topladı. Panelin başında konuşan SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, 15 Temmuz’u ‘korku’ ve ‘umut’ açısından iki başlıkla değerlendirdi. Kafkasyalı, 15 Temmuz’un arkasında Türk devlet anlayışını tehdit olarak görenler ve bu korkuyla yüzleşmek isteyenler olduğunu vurguladı “Bu korkunun bu tehditin sebebi biz değil geçmişimizdir” dedi. 15 Temmuz’da yaşanan direnişin ise hepimizde bir umut oluşturduğunu söyledi. “Umut kaynaklarımızı ortadan kaldırmak istediler ancak başaramadılar” diye konuştu.

Panele katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı İsmail Kahraman “F-16’lar Kandil’e attığı bombaları meclisimize attı” dedi,   mecliste o gece yaşananları anlattı. “15 Temmuz ne bir ihtilal ne de bir darbedir, 15 Temmuz bir işgal girişimidir” diyen Kahraman, 15 temmuz Yeni Zelanda’daki terör saldırısını düzenleyen teröristin Türk düşmanlığına dikkat çekti, “Hilalin güçlenmesini istemiyorlar” dedi.

Panele Dönemin Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan da katıldı. 15 Temmuz öncesi Fetö’nün terör örgütü olduğunu ispatlayan bir rapor hazırladığını söyledi. 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından başından vurulan Turgut Aslan suikaste uğramasının nedeninin Fetö’ye karşı verdiği mücadele olduğunun altını çizdi. “Vatan sevgisinin üstün olduğuna dair inancımızı kaybetmeyelim”dedi.

Panelde konuşmacılar arasında yer alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, Fetö’nün yapılanmasının 1974’e dayandığını söyledi. 15 15 Temmuz için tiyatro diyen Fetullah Gülen’le aynı kelimeleri sarfeden Kılıçdaroğlu’nun ne farkı olduğunu sordu. Kılıçdaroğlu’nun hala 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ dediğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu’nun Fetö’cüleri mitinglerde açık açık alkışlattığını söyleyen Akçay, “Bu nasıl bir milli ve demokratik tavırdır” diye eleştirdi.

SDE İç Politika ve Hukuk Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Erdem 15 Temmuz işgal girişiminin neden başarısız olduğunu anlattı. “Sebeplerden birisi halk, halkın direnci, ikincisi ordu içide darbeye direnen kahraman subaylar ve emniyet teşkilatımız” diyen Erdem, aydınların da yönetime aynı desteği verdiğini vurguladı.

15 Temmuz Gazisi, Enerji Bakanlığı Başmüfettişi Ahmet Kansız ise darbe davalarına dikkat çekti. “Darbeler hukuk sistemi içinde hakettiği cezayı görmüş olsaydı 28 Şubat sonrası yaşanan serencamı yaşamazdık” dedi.