Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Savunma ve Güvenliğe S-400 İHA/SİHA Etkisi
Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Abidin Ünal SDE’ de konuştu.
12 Kasım 2020 14:37

Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde "Savunma ve Güvenliğe S-400 İHA/SİHA Etkisi" başlıklı konferans düzenlendi. Konferansın konuşmacısı Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'dı. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonları değerlendiren Ünal, bu başarıların perde arkasındaki süreci değerlendirdi. Ünal, Türkiye’nin konvansiyonel savunma odaklı satın aldığı sistemlerin tamamen yasal olduğunu vurguladı, S-400’leri kullanması durumunda F-35’lerden mahrum bırakılmasının hukuki olmadığını belirtti. Türkiye’nin hem S-400’lere hem de F-35’lere sahip olabileceğinin altını çizdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı döneminde savunma sistemleri konusunda yaptığı çalışmalara değinen Ünal, Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması için milli savunma sistemlerinin oluşturulmasının önemini anlattı.

Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, S-400’ler ile Patriot füzelerini kıyasladı, S-400'lerin teknik özelliklerinin daha üstün olduğunu söyledi. Türkiye’nin stratejik düzeyde hava savunmasının sağlanması için uzaydan kontrollü sistemlerin önemine değinen ve Türkiye’nin bu anlamda ilerleyen süreçte önemli adımlar atacağını belirten Ünal, Türkiye’nin uzaydan destekli füze sistemlerini kullanabilmesi ve bu sistemlerin yapay zeka ile desteklenmesi hususunun çok önemli olduğunu söyledi.

SİHA ve İHA’ların teknik yapısından da bahseden Ünal, “Birinci derecede istihbarat desteği sağlar, ikinci derecede taarruza, hedefe kilitlenme desteği sağlar, üçüncğü derecede taarruzu kendisi yaparak, saldırı desteği sağlar” diye konuştu. 

Ünal, Putin’in,  “Yapay zekayı kontrol edenleri kimse kontrol edemez” sözünü hatırlattı, Türk İHA’larının sağlamış olduğu hareket kabiliyetinin önemine değinerek bu teknolojinin yapay zeka ile de desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkanvekili Tümgeneral(E) Doç. Dr. Güray Alpar, Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'a SDE’nin 2019 Yıllığını ve “Türkiye’nin Güvenliğini Anlamak” kitabını takdim etti.