Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Karadeniz Gazının Uluslararası Hesaplara Etkisi
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) gündemin sıcak başlığı Türkiye'nin elini güçlendiren Karadeniz gazının keşfini bir panelle masaya yatırdı.
03 Eylül 2020 20:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjde olarak duyurduğu "Fatih" sondaj gemisinin Karadeniz gazını keşfi konuşulmaya devam ediyor. SDE de gündemin sıcak başlığını birbirinden kıymetli isimlerle değerlendirdi. 

"Karadeniz Gazının Uluslararası Hesaplara Etkisi" başlıklı panele SDE Başkan Vekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar başkanlık etti. 

Türkiye'nin elini güçlendiren gaz keşfi sonrası “Denizlerimizin Enerji Jeopolitiği" en çok merak edilen başlıklar arasında. Dr. Cenk Pala ve "Denizlerimizin Enerji Jeopolitiği ve Kırılan Zincirler” başlıklı konuşmasıyla Türkiye'nin deniz jeopolitiğini değerlendirdi. 

ASBÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın, "Karadeniz'de Doğal Gaz Keşfinin Geçmişi ve Geleceğe Yansımaları"başlıklı konuşmasıyla katılımcıları bilgilendirdi. 

SDE Ekonomi ve Finans Uzmanı Dr. Merve Karacaer Ulusoy'un konu başlığı “Karadeniz Gazının Ekonomiye Etkileri”ydi.

Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Pınar ise “Tuna-1 Doğal Gazının Ekonomik Değeri ve Muhtemel Etkileri” başlığı altında değerlendirmelerde bulundu.