Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Jammu ve Keşmir İhtilafı ve Son Gelişmeler
Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Jammu ve Keşmir İhtilafı ve Son Gelişmeler” başlıklı konferans düzenlendi.
24 Ocak 2023 12:00

Keşmir’deki son gelişmeleri uluslararası topluma anlatmak adına yola çıkan Azad Jammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Sultan Mehmood CHAUDHYR’nun ilk durağı Türkiye’ydi. Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün konuğu olan Sultan Mehmood CHAUDHYR, medyanın da büyük ilgi gösterdiği konferansta gençlerle buluştu.

Keşmir sorununun yalnızca bölgenin değil tüm dünyanın güvenliği meselesi olduğunu aktaran CHAUDHRY, Pakistan ve Hindistan arasında çıkması muhtemel savaşın önceki üç savaştan farklı olacağını, artık iki ülkenin de nükleer silah sahibi olduğunu aktardı. “ Bu şartlar altında çıkacak ciddi bir çatışma tüm dünyayı felakete götürebilir” dedi.

Keşmir halkı olarak diyalogtan yana olduklarını belirten CHAUDHYR, Jammu ve Keşmir’in, Hindistan-Pakistan arasındaki barışı baltalığı için bölgenin güvenliğini riske attığını belirtti. Bölge halkı olarak isteklerinin, kendi kaderlerini tayin etmek olduklarını söyledi.

Bölgedeki son durum hakkında bilgi veren CHAUDHRY, Hindistan’ın, Keşmirlilerin başkaldırısını bastırmak için  900.000 hint asker konuşlandırdığını aktardı. Bu orduyu Dünyadaki en büyük işgal ordusu olarak tanımlayan Sultan Mehmood CHAUDHYR, bölgedeki insan hakları ihlallerinin her geçen gün şiddettini arttırdığını, keşmir halkının toplu tecavüzlere ve işkencelere rağmen mücadelelerini sürdürdüklerini aktardı. Modi Hükümeti’nin yalnızca Keşmir halkı için değil Hindistan’daki azınlıklar için de büyük sorun teşkil ettiğini söyledi.