Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Güvenç: “Başkanlık Sistemi Karar Alma Süreçlerini Hızlandırdı”
TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde verdiği konferansta önemli değerlendirmelerde bulundu.
11 Şubat 2021 16:31

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Siyaset ve Kamu Yönetimi başlıklı konferansta teorik ve pratik çerçevede siyasetin ve kamunun birbirleriyle olan ilişkisini, farklılıklarını, dikkat edilmesi gereken önemli hususları SDE’nin stajyer öğrencileriyle paylaştı.

Türkiye’nin yönetim anlayışının son yıllarda giderek demokratikleştiğini ifade eden Güvenç, ‘Eski Türkiye’ye’ kıyasla bugün, siyasetin ve kamu yönetiminin milletin iradesi ile şekillendiğini, bu durumun halk nezdinde ve de bürokratik işleyişte olumlu yansımaları olduğunu ifade etti. Başkanlık sisteminin bürokratik işleyişteki kazanımlarına değinen Güvenç, karar alma süreçlerindeki zaman kazanımının çok önemli bir yarar olduğunu ve bu kazanım sayesinde özellikle kamu kurumları aracılığıyla yürütülen faaliyetlerin daha hızlı sonuç aldığını belirtti.

Sistemin kendi içerisinde eksik noktalarının da olduğunu belirten Güvenç, eksik olarak atfedilen hususların ise revize edilerek geliştirilebileceğini belirtti. Başkanlık sisteminin Türkiye için büyük bir kazanım olduğunu belirten Güvenç, böylesine büyük gelişmelerin ve işlerin sancılı süreçleri olabileceğini ve bu sancılı süreçten ötürü bazı aksamaların da yaşanabileceğini belirtti ve bu durumun böylesi önemli adımların atıldığı bir dönemde doğal bir durum olabileceğini vurguladı.

Siyaset ve Kamu yönetimi özelindeki tecrübe paylaşımından sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan Güvenç, SDE’nin gerçekleştirmiş olduğu projeler için de tebrik ve teşekkürlerini dile getirdi.