Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Filistin-İsrail Arasında Son Gelişmeler
Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Filistin-İsrail Arasında Son Gelişmeler” başlıklı konferans düzenlendi.
24 Mart 2023 14:52

Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Filistin-İsrail Arasında Son Gelişmeler” başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansın konuşmacısı Filistin Ankara Büyükelçisi H.E. Faed Mustafa, konu hakkında bilgiler verdi.  Türk halkına ve Türk devletine taziyelerini sunan Mustafa, “Biz bütün imkanlarımız ile Filistinliler olarak Türk kardeşlerimizin ve kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında olduk. Bu depremden sonra Türkiye’nin içerisinde tek yürek olan Türk halkını gördük ve bu Türk halkının büyüklüğünü yüceliğini göstermektedir. İnanıyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu depremden sonra Türk halkının yaralarını saracaktır.” dedi.

Faed Mustafa, Netanyahu Başkanlığındaki İsrail hükümetinin dünyada en düşman, en aşırıcı, en radikal İsrail hükümeti olarak nitelendirildiğini, son 4 yılda İsrail toplumunda bir bölünme olduğunun herkes tarafından bilindiğini, bu bölünmenin bir tarafında aşırı sağcılar, bir tarafında sol ve bir tarafında da orta sol cephesinin yer aldığını belirtirken, bölünmeyi bitirmek için son 5 yılda 4 seçim yapıldığını fakat hiçbirinin çözüm getirmediğini ifade etti.  

Şuandaki hükümetin yaptıklarının İsrail toplumunun bazı temellerini yerinden oynatmak olduğunu ifade eden Mustafa, “Mesela, takip edenler bilir, anayasada değişiklikler yaptılar bu da İsrail toplumu içerisinde büyük tepkilere yol açtı ve şunu söylüyor bazı takipçiler; İsrail içerisinde belki bir iç savaş gerçekleşecektir. Çünkü daha önce bir siyasi bölünme vardı. İsrail'de şu anda toplumsal bir bölünme ile karşı karşıya. Her gün on binlerce bazen yüzbinlerce İsrailli eylemler yapıyor, yolları kapatıyor havaalanlarını kapatıyor, tepkisini de gösteriyor bu hükümete. Çünkü; bu hükümetin İsrail devletini ve toplumunu dağıtacağına, İsrail'in dış ülkelerle ilişkilerini bozacağına inanıyorlar. Bu hükümetten bahsederken daha önce ki İsrail hükümetlerinin iyi olduğundan bahsetmiyoruz, bütün hükümetler Filistin halkının haklarını görmezden geldi fakat en kötüsü bu hükümet olmuştur.” dedi.

Faed Mustafa, bu durumun Filistin halkı ve Filistin davasına etkisini ise şöyle ifade etti: “Siyasi olarak sahada olan gelişmelere baktığımızda bu hükümet aşırı yetkiler verdi ve İsrailli yerleşimcilere Filistinlilere ateş etme konusunda, onları herhangi bir yasal takipten korumak için bütün gücünü ortaya koydu. Yetkiler üzerine hem İsrail ordusu hem de Filistin'in topraklarında kurulan yasa dışı yerleşmelerde yaşayan yerleşimciler, Filistinlilere saldırılarının dozunu arttırdı. Yılbaşından şu ana kadar 70 gün geçti ve 80 şehit verdik bu saldırıda. Aşırı hızlı bir şekilde Filistin toprakları koparılıyor ve yeni yerleşmeler yapılıyor. Mutlaka görmüşsünüzdür Havara bölgemizde yüzlerce yerleşimci Filistinlilerin evlerini içindeki insanlarla birlikte yaktı. Filistinlilerin araçlarını yaptığı iş yerlerini yaktı. Bütün dünya böyle davranışların artık mazide kaldığını düşünüyordu. Fakat yeniden gördük bunları sahada böyle bir Nazi bir davranış sergilediler ve her gün de sergilemeye devam ediyorlar.” dedi.

İsrail arasında siyasi anlamda ufukta bir siyasi çözüm görünmüyor çünkü bu hükümetin programında da öyle bir şey yok diyen Mustafa, “Filistin'de durumumuz kolay değil, ufukta ne yazık ki kötü senaryolar var ve şiddet tırmanacak gibi görünüyor. Tüm bunlara rağmen biz her zaman olduğu gibi söz veriyoruz. Davamıza sahip çıkacağız ve İslam ümmeti tarafından bize emanet edilen Kudüs'ümüze, Mescid-i Aksa’mıza sahip çıkacağız ve onu savunacağız.” dedi.