Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Çin Büyükelçilik Müsteşarı WEIHUA: “Mevcut Uluslararası Sistem Tek Taraflı ve Adaletsiz”
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Cheng WEIHUA “Çin Dış Politikası” başlıklı konferansta Uluslararası Diplomasi Okulunun katılımcılarıyla Çin Halk Cumhuriyetinin dış politikadaki hedef ve beklentilerini paylaştı.
30 Nisan 2021 17:21

Stratejik Düşünce Enstitüsünde gerçekleştirilen konferansta değerlendirmelerde bulunan Müsteşar WEIHUA, Çin dış politikasının eşitlik ve dayanışma üzerine şekillendiğini ifade etti ve Çin’in ikili ve bölgesel ilişkilerde önem verdiği en önemli ilkenin saygınlık olduğunu, saygınlığın ise çalışkanlıktan ve barış yanlı yaklaşımdan geldiğine dikkat çekti. Güç ile saygınlık kazanılmayacağını da belirten Weihua, baskı üzerine kurulan ilişkilerin ise sürdürülebilir olmadığına dikkat çekti.


Mevcut uluslararası düzeni de değerlendiren Weihua, hali hazırda işleyen sistemin adaletsiz olduğuna dikkat çekti ve dünyanın tek bir noktadan yönetilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Kurulu düzenin değişmesi gerektiğini vurgulayan Weihua, Çin’in bu noktada inisiyatif almaya hazır olduğunu ve dünyanın daha barışçıl bir noktaya gelmesi için çabaladıklarını ve çabalayacaklarını belirtti. Tek taraflılıktan, çok taraflı bir döneme geçiş olarak değerlendiren Weihua, farklılıklara önem atfettiklerini ifade etti.Çin’in Afrika politikası özelindeki eleştirileri de değerlendiren Weihua, Çin’in, Afrika kıtasında zorlayıcı yahut borçlandırıcı bir diplomasi yürütmediğini ifade etti ve aksine bölge ülkelerinin kalkınmasında aracı olduklarını ‘Kuşak Yol’ projeleri kapsamında ticari akışlarının canlandığını ve alt yapılarının iyileştiğine dikkat çekti. Ayrıca ilgili devletlere verilen kredilerin düşük faizlerle verildiğini belirtti. 1 saat süren konferans, soru-cevap formuyla tamamlandı.