Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Büyükelçi Qazi: “Hindistan, Pakistan’daki Terör Gruplarını Destekliyor”
Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde Stajyer Öğrencilerle Buluştu
09 Aralık 2020 09:22

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde düzenlenen “Pakistan’ın Bölgedeki Yeri ve Türkiye-Pakistan İlişkileri” başlıklı konferans için SDE’deydi. Konferans öncesi Qazi, SDE Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar, SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan ve SDE Medya ve Sivil Toplum Koordinatörü Bülent Erendaç ile görüştü.

Türkiye-Pakistan ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede iki ülkenin tarihten gelen bağlarına vurgu yapıldı. Qazi, ikili ilişkilerin önemine istinaden, ‘One nation, two states’ , ‘Bir millet, iki devlet’ benzetmesinde bulundu. Pakistan’ın bölgedeki yerinin de değerlendirildiği görüşmede Keşmir Krizine değinildi. Krizin kaynağının, Hindistan olduğunu belirten Qazi, ayrıca Hindistan’ın, Pakistan’daki terör gruplarını desteklediğini vurguladı. Daha önce Pakistan Dış İşleri Bakanlığı tarafınca kamuoyuna sunulan, Hindistan’ın, Pakistan’daki terör gruplarına olan destekleri hakkındaki kapsamlı raporu da SDE yöneticileriyle paylaştı.

Konferansın açış konuşmasını yapan SDE Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar, ikili ilişkiler ve Keşmir Krizi hakkındaki son durum üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra konuşmasını gerçekleştirmek üzere Büyükelçi Qazi’yi sahneye davet etti.

İkili görüşmenin akabinde SDE’nin stajyerleriyle buluşan Büyükelçi Qazi, “Pakistan’ın Bölgedeki Yeri ve Türkiye-Pakistan İlişkileri” başlığı kapsamında sunumunu gerçekleştirdi ve daha sonra stajyerlerin sorularını yanıtladı.

Pakistan hakkında genel bir bilgilendirme yapan Qazi, Pakistan’daki sosyal hayattan siyasal sürece kadar birçok noktada bilgilendirmede bulundu. Sunumun ikinci aşamasında Türkiye-Pakistan arasındaki dostluk ilişkilerine değinen Qazi, Anadolu’da başlayan bağımsızlık mücadelesi için Pakistan’dan gelen destek hakkında bilgi verdi ve o döneme ait bazı fotoğrafları paylaştı. Türkiye’nin Pakistan’daki ilk diplomatik temsilcisi olan Yahya Kemal Beyatlı’nın güven mektubunu sunduğu âna dair fotoğrafları da sunumu içerisinde gösteren Büyükelçi, son aşamada Keşmir Krizine değindi. Keşmir Krizi’nin çözümünün tamamen hukuki yollarda olduğunu belirten Qazi, Keşmir halkının da Pakistan ile birleşmekten yana irade göstermesine rağmen Hindistan’ın bu bölgedeki iradeyi tanımadığını ve kriz yarattığını ifade etti. Büyükelçi Qazi, ‘Özgürlükçü’ Batı devletlerinin de Keşmir’de Hindistan tarafında gerçekleştirilen hak ihlallerine sessiz kaldığını belirtti. Ayrıca Pakistan özelinde gerçekleşen birçok terör faaliyetine değinen Büyükelçi, Çin ile Pakistan arasında kurulması planlanan ticaret yolunu ve ortaklığını engellemek için Hindistan’ın bu bölgedeki teröristlere lojistik ve finansal destekte bulunduğunu belirtti. Programdan duyduğu memnuniyeti dile getiren Qazi, stajyer öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Qazi, programın akabinde, SDE Akademi öğrencileriyle “Türkiye-Pakistan İlişkileri ve Keşmir Krizi” başlığı özelinde bir röportaj gerçekleştirdi.