Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
"Bir Model Olarak Türkiye'nin Libya Tecrübesi" Paneli
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Türkiye'nin Libya adımını; askeri ve ekonomik yönden etkilerini ve sonuçlarını kıymetli isimlerin sunumlarıyla ele aldı.
11 Eylül 2020 14:39

Moderatörlüğünü SDE Medya ve STK Koordinatörü Bülent Erandaç'ın yaptığı panelin konuşmacıları SDE Başkan Vekili Tümgeneral(E) Doç.Dr. Güray Alpar, Tuğgeneral(E) İhsan Başbozkurt, Prof. Dr. Osman Köse ve Büyükelçi Uluç Özülker idi.

SDE Başkan Vekili Alpar "Türkiye’nin Libya Harekatının Afrika’ya Etkileri" konu başlığı altında değerlendirmelerde bulundu. 

Tuğgeneral (E) İhsan Başbozkurt ise “TSK Açısından Libya Tecrübesi” başlıklı konuşmasında Libya'da yürütülen operasyonları kapsamlı şekilde değerlendirdi. 

“Türk Libya İlişkilerinin Tarihsel Gelişimi ve Türkiye’nin Libya Stratejisi” konu başlığı altında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Osman Köse ise Türkiye-Libya ilişkilerinin tarihsel sürecini ve bu tarihi bağların Türkiye'nin Libya stratejisine etkilerini anlattı.  

Panele video konferans yöntemiyle katılan Büyükelçi Uluç Özülker'in sunumu ise “Türkiye’nin Libya Harekatının Fransa’ya Yansımaları” ile ilgiliydi. Özülker Türkiye'nin Libya tecrübesini Fransa özelinde değerlendirdi.