Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
“Azerbaycan-Ermenistan Savaşında Son Durum ve Kafkaslarda Değişen Dengeler”
Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde düzenlenen “Azerbaycan-Ermenistan Savaşı ve Kafkasya'da Son Gelişmeler” panelinde özellikle İran ve Rusya'nın tutumu ele alındı. Konuşmacılar özellikle İran'ın takınacağı tavrın bölgenin geleceği ve dengelerin değişmesi açısından önemli olacağı konusunda birleşti.
29 Ekim 2020 13:47

Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde “Azerbaycan-Ermenistan Savaşı ve Kafkasya'da Son Gelişmeler” başlıklı panel düzenlendi. Oturum başkanlığını SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan’ın yaptığı panelde; SDE Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar, SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Üyesi Tuğgeneral (E) İhsan Başbozkurt ve SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kd. Albay (E) Mithat Işık konuşmacı olarak yer aldı. Azerbaycan-Ermenistan savaşındaki gelişmelerin değerlendirildiği panelde ayrıca savaşın olası seyrine ve bölgede değişen güç dinamiklerine yönelik değerlendirilmeler yapıldı.

Panele online olarak katılan SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Üyesi Tuğgeneral (E) İhsan Başbozkurt, bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Tuğgeneral (E) Başbozkurt, Azerbaycan’ın başlatmış olduğu harekâtın Kafkas bölgesindeki dengeleri değiştireceğine vurgu yapan Başbozkurt, İran ve Rusya’nın yaşanan gelişmelere karşı tutumuna da değindi. İran’ın uygulamaları itibariyle Ermenistan’ın stratejik ortağı gibi hareket ettiğine dikkat çeken Başbozkurt, “İran güvenliğini sağlamak istiyorsa bunu güçlü Azerbaycan ve güçlü bir Türkiye ile ittifak kurarak yapmalı” dedi.

SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kd. Albay (E) Mithat Işık da bölgede yaşanan sıcak çatışmaları değerlendirdi ve Azerbaycan-Ermenistan savaşına yönelik çok çarpıcı yorumlarda bulundu. ABD’nin ve Rusya’nın talepleri doğrultusunda ilan edilen ateşkesleri değerlendiren Işık, bu ateşkeslerin Ermenilere nefes aldırmak için ilan edildiğinin altını çizdi. Işık, ayrıca Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da güç kazanmasının Rusya’yı tedirgin ettiğini de dile getirdi ve “Azerbaycan’ın alacağı zaferler, Rusya baskısı altındaki diğer toplumlarda da hareketlenmelere sebep olabilir” diye konuştu.

SDE Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar ise İran’ın güvenliğinin Türkiye’nin güvenliğinden geçtiğini belirterek ikili ilişkilerin gelişmesi ve güçlenmesi durumunda bölgedeki dengelerin yeniden şekilleneceğini belirtti. Ayrıca Minsk grubuna da değinen Alpar, Minsk grubunun sorunu çözmekten uzak olduğunu söyledi ve zaten sorunun kendisinin Minsk grubunda olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma ve Güvenlik Kurulu Danışmanı Prof. Dr. Sezer Akarcalı da panelde konuşmacılar arasındaydı. Akarcalı, Azerbaycan-Ermenistan savaşı ve Kafkasya'da son gelişmeler hakkında önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu.