Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
“ABD Müdahaleciliğine Karşı Çin, Rusya, Türkiye, Pakistan, ve Hindistan Hayır Demeliyiz”
Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Cheng Weihua’nın katılım sağladığı SDE’de düzenlenen toplantıda Çin-Tayvan-ABD meselesi masaya yatırıldı.
08 Ağustos 2022 12:27

Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde düzenlenen toplantıda Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Cheng Weihua, gündemdeki Çin-Tayvan-ABD  gerilimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Pasifik turu kapsamında yaptığı Tayvan ziyareti ABD ile Çin’in arasında gerilime sebep olmuştu. Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin “Tek Çin” ilkesine aykırı olduğunu ve bu ilkeyi zedelediğini söyleyen Weihua, bu ziyaretin Çin ve Amerika arasında daha önce imzaladıkları 3 ortak bildirinin en önemlilerinden olan ABD ve Çin’in diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin ortak bildiride belirlediği prensiplere tamamen aykırı olduğunu, Çin ve Amerika arasındaki siyasi temele ciddi şekilde darbe vurduğunu, Çin’in egemenliğine, toprak bütünlüğüne, Tayvan Boğazı’ndaki barışa ve istikrara zarar verdiğini, Tayvan bağımsızlığından yana olan bölücü güçlere yanlış sinyaller verdiğini dile getirdi ve “ Bu çok vahim bir yanlışlıktır” dedi.  

“Dünyada tek Çin vardır, Tayvan Çin’in bölünmez bir parçasıdır, Çin Halk Cumhuriyeti bütün Çin’i temsil eden tek meşru devlettir. Bunlar ‘Tek Çin’ ilkesinin esas prensipleridir” diyen Cheng Weihua, bunun aynı zamanda uluslararası toplumun bir konsensüsü ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerinden, temel normlarından bir tanesi olduğunu söyledi.

Weihua, şuanda Amerika dahil,  dünyadaki 194 ülkeden 181’inin “Tek Çin” ilkesi temelinde Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler kurduğunu ve “Tek Çin” ilkesini tanımanın, Çin’in ülkelerle diplomatik ilişkiler kurması için bir ön koşul olduğunu ifade etti.

Weihua, “ABD müdahaleciliğine karşı Çin, Rusya, Türkiye, Pakistan, Hindistan birlikte hayır demeliyiz” ifadesini de sözlerine ekledi.