Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
World Kashmir Awareness Forum Yönetimi SDE'yi ziyaret etti
Pakistan merkezli düşünce kuruluşu World Kashmir Awareness Forum Genel Sekreteri Dr. Ghulam Nabi Fai ve heyeti SDE'yi ziyaret etti.
19 Aralık 2019 10:32
A-
A+

Keşmir sorununun ele alındığı ziyarette Dr. Ghulam Nabi Fai Pakistan ve Hindistan sorununa farklı açılardan baktıklarını ve konuya iki tarafı da dinleyip bu farklı açılardan bakarak yaklaşmak gerektiğini söyledi. Keşmir sorunu konusunda dünyaya büyük iş düştüğünü belirten Nabi Fai: “İmran Han İslamabat’tan, Erdoğan ise Ankara’dan insanlara destek oluyor. Eylül’de düzenlenen BM Zirvesi'nde neden dünya liderleri Keşmir konusunu dile getirmedi? Erdoğan bu konuyu dile getirdi, insan haklarının ihlal edilmesini eleştirdi. Sizden istediğim bu konu üzerinde medyanın dikkatini çekecek raporlar, makaleler, brifingler yayımlamanız. Bu süreçte sizden bu desteği bekliyoruz.” dedi.

Keşmir meselesinden dolayı Pakistan ve Hindistan arasında yaşanması muhtemel bir nükleer çatışmadan korkulduğunu dile getiren Fai: “Keşmir’de çoğunluk Hindistan’a gitmeyi tercih ederse buna saygı duyacağımızın altını çizmek istiyorum. Eğer çoğunluk bağımsız olmayı seçerlerse de bağımsız kalırız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı ise Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün Keşmir meselesini bir sorumluluk olarak gördüğünü ve bu konu hakkında araştırmalar, faaliyetler yürüttüklerini ve yürütmeye devam edeceklerini söyledi.