Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Venezuela Büyükelçisi Reyes: “Uluslararası Sistemin Miadı Doldu”
Venezuela Büyükelçisi Jose Bracho Reyes Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde Stajyer Öğrencilerle Buluştu
26 Ekim 2020 16:40
A-
A+

Venezuela Büyükelçisi Jose Bracho Reyes Stratejik Düşünce Enstitüsü'nü ziyaret etti. Reyes, SDE Başkanvekili Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray Alpar ve SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan ile görüştü. Görüşmede, salondaki Osmanlı haritasını uzun süre inceleyen büyükelçi yetkililerden bilgi aldı. Görüşmede ayrıca Venezuela-Türkiye ilişkilerinin 70, yılı münasebetiyle SDE’nin yayınladığı “Venezuela” kitabının kamuoyuna takdimi için 10 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek olan programın ayrıntıları konuşuldu ve Venezuela-Türkiye ilişkileri değerlendirildi.

İkili görüşmenin akabinde SDE’nin yeni dönem stajyerleriyle buluşarak sohbet eden Büyükelçi, Stajyerlerin sorularını yanıtladı ve “Uluslararası Sisteme” yönelik çok çarpıcı yorumlarda bulundu.

ABD’nin merkezinde olduğu uluslararası sistemin geleceği ile ilgili neler söyleyebilirsiniz sorusuna cevaben;
Büyükelçi Reyes, İstanbul Başkonsolosluğu’na atandığımda Venezuela Eski Devlet Başkanı Hugo Chávez’in söylediklerini hiçbir zaman unutmadığını belirten Büyükelçi Reyes, Chávez’in kendisine, Türkiye’deki görevinin “Yeni Bir Diplomasi Yaratmak” olduğunu söyledi ve bu yeni diplomasinin halkın dilinden konuşması gerektiğini aktaran Büyükelçi Reyes bu sözlerle başladığı ilk görevini bu motivasyon ile yürüttüğünü belirtti ve kendisinin halklar arasında köprü kurmak için çalışmalar yaptığını ifade etti.

Ayrıca içinde bulunduğumuz uluslararası sistemin miadının dolduğunu belirten Reyes, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” çıkışına da atıfta bulundu ve bu hususta yapmamız gerekenin bu durumu halkalarımıza iyi anlatmak olduğunu vurguladı. Sadece 5 ülkenin, bütün gezegende neyin olup, neyin olmayacağına karar verdiği dönemin geçtiğini belirten Reyes, halkların artık uyandığını ve kendilerini imparator zanneden kişilerin yaptırımlarının boşa düşmesinden bu sistemin çöktüğünü anlayabileceğimizi söyledi.

Türkiye ve Venezuela arasındaki tarihi benzerliklere de dikkat çeken Reyes, Türkiye ile Venezuela arasındaki iyi ilişkilerin tesadüf eseri olmadığını belirterek ortak ruh vurgusu yaptı ve Türklerin oldukça tutkulu ve direniş ile dolu bir tarihe sahip olduğunu ifade etti. Venezuela tarihinin de benzer direnişlerle dolu olduğunu belirten Reyes, iki halkın sahip olduğu mücadeleci ve direnişçi ruha vurgu yaptı.

Son olarak ABD ile Venezuela arasındaki gergin ilişkilere değinen Reyes, bu gerginliğin yeni olmadığını söyledi. İki ülke arasındaki problemlerin 19.yy’a dayandığını ve sorunun temelinde doktrin çatışması olduğunu vurguladı. Temeldeki problemin ABD tarafından ilan edilen Monreo doktrini ile Simon Bolivar doktrini arasındaki çatışma olduğuna dikkat çeken Reyes, Simon Bolivar doktrininin 19 yy’da ortaya çıkan ‘canavara’ karşı Venezuela’nın çıkarlarını savunmak olduğunu belirterek sözlerini neticelendirdi ve Stajyer öğrencilerle yaptığı sohbetten duyduğu memnuniyeti dile getirererk önümüzdeki aylarda stajyer öğrencilerle yeniden bir araya gelmek istediğini ifade etti. Programın akabinde stajyer öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.