Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE'den İspanya Büyükelçisi'ne Ziyaret
24 Eylül 2019 22:34
A-
A+

SDE heyeti İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Juan Gonzalez-Barba’yı ziyaret etti. SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı'nın yanısıra ziyarette SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan, SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı Tümgeneral (E) Dr. Güray Alpar, SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kıdemli Albay (E) Mithat Işık ve SDE Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Uzmanı Dr. Hatice Çelik yer aldı.

Görüşmede Avrupa'nın içinde bulunduğu durumdan, Türkiye – İspanya ilişkilerine, İspanya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine bakışından, Türkiye’nin bölgesel dış politika önceliklerine dair pek çok konu başlığında fikir alışverişinde bulunuldu.

İspanya’nın Türkiye ile siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel alanlarda yakın işbirliği içinde olduğunu belirten Büyükelçi Juan Gonzalez-Barba, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini ve bu noktada düşünce kuruluşlarıyla da işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Ayrıca Barba, Türkiye’nin geçen yıl yaşadığı ekonomik sarsıntıya rağmen İspanyol şirketlerinin Türkiye’den çekilmediklerini aksine artan bir ilgiyle yatırımlarına devam ettiklerini belirtti. İspanyol yatırımcıların bu bağlamda Türkiye ekonomisinin potansiyelinin farkında olduklarını ve orta ve uzun vadede Türkiye’nin ekonomik gidişatına dair umutlu olduklarını da vurguladı. 

Türkiye’nin yakın coğrafyasındaki krizler nedeniyle (özellikle Suriye savaşı) zor bir süreç içinde olduğunu ama ulusal güvenlik endişesi içinde olmasından ötürü attığı adımların anlaşılır olduğunu ifade eden İspanya Büyükelçisi, Türkiye’nin 4 milyondan fazla Suriyeli vatandaşa ev sahipliği yapmasının ise dünyada benzeri olmayan bir durum olduğunu ve Türkiye’nin bu konuyu çok başarılı ele aldığını belirtti. Yine S-400 alımı ve NATO içerisinde yaşanan F-35 krizinin de NATO’ya bağlı bir İspanya için de sorunlar yarattığını söyleyen Büyükelçi bu ve benzer konuların diyalog ve dostane ilişkiler temelinde çözülebileceğine inandığını söyledi.