Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ı Ziyaret Etti
09 Eylül 2021 16:43
A-
A+

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Doç. Dr. Güray Alpar, SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan ve İç Politika ve Hukuk Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Erdem, Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kd. Albay (E) Mithat Işık ve Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Uzmanı Dr. Gökberk Durmaz, Türkiye Uzay Ajansı'ndaydı. 

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'la yapılan görüşmede Türkiye'nin uzay çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede ayrıca SDE ve Türkiye Uzay Ajansı arasında ortak yapılabilecek konular üzerinde de görüşüldü.

Türkiye Uzay Ajansı Hakkında 

Türkiye Uzay Ajansı (TUA); uzay ve havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik orta ve uzun vadeli amaçları, temel ilke ve yaklaşımları, hedef ve öncelikleri, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını da içeren stratejik planlar hazırlamakla görevli devlet kuruluşudur.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA),uzay ve havacılık bilimi ve teknolojilerinde dışa bağımlılığı azaltmak, uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak, bilimsel ve teknolojik altyapıyı oluşturmak ve her türlü yeni teknolojinin geliştirilmesi amacıyla Ar-Ge ve yüksek teknoloji girişimciliği destek programları hazırlamakla görevlidir.

Millî Uzay Programı; önümüzdeki 10 yılı kapsayacak şekilde, ülkemizin uzay politikaları alanındaki vizyonu, stratejileri, hedefleri ve projelerini içermektedir.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), ülke genelinde uzay ve havacılık bilim ve teknolojilerine yönelik ilgi ve merakın geliştirilmesinde öncülük yapan; bu bağlamda Başkanlığımız ilgi ve faaliyet alanlarında her türlü iletişim ortamında içerik hazırlayan, etkinlikler gerçekleştiren, gerekli yayınları yapan ve bu amaca yönelik faaliyetleri destekleyen kamu kuruluşudur.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), uzay ve havacılıkla ilgili uluslararası kuruluşlarda Türkiye’yi temsil etmek ve bu kuruluşlarla ilgili faaliyetleri yürütmekle görevlidir.