Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE Kalecik'teydi
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) bünyesinde her Cumartesi organize edilen kahvaltı programı bu hafta Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan, Kalecik Kaymakamı Dr. Abdullah A. Öztoprak, Kalecik İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Jandarma Komutanı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.
29 Eylül 2019 16:00
A-
A+

Bu haftaki "Cumartesi Sohbeti" kahvaltı programı Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan, Kalecik Kaymakamı Dr. Abdullah A. Öztoprak, Kalecik İlçe Emniyet Müdürü ve Kalecik İlçe Jandarma Komutanı'nın misafirperverliğinde gerçekleşti. 

Sohbette bu hafta Afganistan - Türkiye ilişkilerinin yanısıra Keşmir sorunu, Filistin'deki meseleler, İslam dünyasında yaşanan gelişmeler ve değişen dünya düzeni ele alındı. Davetliler, dünyamızın ve Türk-İslam dünyasının içinde bulunduğu sorunları ele alıp bu sorunların çözülmesi için nelerin yapılabileceği hakkında düşüncelerini dile getirdi.

SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, Pakistan ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Keşmir sorununu "Her türlü saldırının yanında ekinlerin biçme döneminde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu, bölgede kıtlığın baş gösterebileceğine işaret." diyerek Keşmirlilerin açlığa mahkum edileceğine dikkat çekti. Kafkasyalı "Dünya'nın dört bir yanında bize zarar veren politikalarla karşı karşıyayız, duyarsız olmak hıyanet olur" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve SDE Yüksek İstişare ve Danışma Kurulu Üyesi Yalçın Topçu ise programdaki konuşmasında, “Sadece Anadolu'nun birliği değil, gönül coğrafyamızın tamamında birlik ve beraberliği sağlamak. Neticede insanlığa şunu hatırlatmak lazım, bizim bir ve beraber olduğumuz tarih sahnesinde soykırımlar var mı?... Biz nizam ve merhamet medeniyetinin çocuklarıyız ama 500 yıldır bilim üretemiyoruz. Nizam ve merhamet medeniyeti bu dünyaya hakim olduğu zaman Fırat'ın kenarında kurtla kuzu yan yana olabilecek. Dünyanın ve insanlığın asıl problemi derebeyi ve sömürge medeniyetinin zulüm ve sömürge düzenidir. Türk-İslam birliğinin asıl hedefi, cihanşümul, nizamı alemdir. Kim ne yaparsa yapsın önümüzdeki asır Türk asrı olacak ve bu asırda en gür seda İslam'ın sedası olacak.” dedi.

Afganistan Büyükelçisi Abdul Rahim Sayed Jan, Afganistan'daki gelişmeleri değerlendirdi. Taliban'la sürdürülen barış görüşmelerinin bir türlü sonuca ulaşamadığına dikkat çekti. "Bölgedeki gelişmelerden en fazla etkilenen ülkelerden birisi Afganistan. Afganistan'a barışı getirmek için çaba sarfetmeliyiz." dedi. Afganistan Büyükelçisi,  "Taliban Moskova ya da Washington'u değil kendi halkını hükümetini muhatap kabul etmeli. Türkiyenin bu süreçte arabulucu olması lazım, Türkiye'nin aktif bir arabuluculuk rolü üstlenmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan, düşünce kuruluşlarının önemine vurgu yaptı. Batının bunu çok önceden farkettiğine dikkat çeken Kalkan, "Karar vericilerin farklı çeşitlerle beslenmesi çok önemli. Böylesine bir programı Kalecik'te yapmaktan çok mutluyuz." dedi. Kalecik Kaymakamı Dr. Abdullah A. Öztoprak ise davetlilere teşrifleri için teşekkür etti. 

Ankara milletvekili Nevzat Ceylan, küresel güçlerin Türkiye olmadan artık hiçbir konuda karar alamayacağını söyledi, mazlumların sesini duyurabilecek Türkiye'den başka güç olmadığına dikkat çekti. Ceylan SDE'nin milli bir duruşla dünya sorunlarını dile getirdiğini soyledi. Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi ise Türkiyenin ekonomisinden, dünyadaki gelişmelere kadar kapsamlı bir değerlendirme yaptı. Çelebi, Erdoğan'ın BM konuşmasına ilişkin ise "Müslümanların sorunlarını dile getiren tek bir ülke vardı, o da Türkiye" dedi. 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı küresel güçlerin bir ülkeyi işgal etmekten ziyade o ülke insanlarının önce beyinlerini sömürmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Aydınlı, Dilin önemine vurgu yaptı. "Dil inanç demek kültür demek" diye konuştu.

Kahvaltılı sohbet programına ayrıca Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, TİKA Balkanlar Daire Başkanı Mahmut Çevik, Gazeteci Abdullah Ağar, SDAV Başkanı Selahattin Yener, SDAV Kurucusu-İş Adamı Hasan Altunkaynak, SDAV Kurucusu-İş Adamı Yücel Göktaş, SDAV Kurucusu Dr. Zafer Ecemiş, SDAV Kurucusu Dr. İzzet Korkmaz, SDAV Kurucusu Mehmet Bahattin Durmaz, SDAV Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Sırrı Yener, SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı, SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan SDE Başkan Yardımcısı Sinan Tavukcu, SDE İç Politika ve Hukuk Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Erdem, SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı Tümgeneral (E) Dr. Güray Alpar, SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü Kıdemli Albay (E) Mithat Işık, SDE İş Konseyi Başkanı Orhan Gökdemir, SDE Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika Uzmanı Dr. Hatice Çelik, SDE Savunma ve Güvenlik Kurulu Üyesi Tümgeneral (E) Mehmet Özoğlu ve Türkiye-Bosna Kardeşlik Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhamid Yıldırım da katıldı. 

Kahvaltı programı sonrası Kalecik Karası üzüm bağlarını gezen davetliler, Kalecik Belediye Başkanı Kalkan'a, Kalecik Kaymakamı Abdullah A. Öztoprak'a ve Kaleciklilere gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür etti.