Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE Başkanlığına Doç. Dr. Güray Alpar Vekaleten Getirildi
31 Ağustos 2020 19:25
A-
A+

2018 yılı Mart ayından bu yana SDE Başkanlığı görevini yürüten Muhammet Savaş Kafkasyalı’nın veda etmesi üzerine Stratejik Düşünce Araştırma Vakfı (SDAV) Yönetim Kurulu, 1 Eylül 2020 itibariyle Doç. Dr. (E.Tümgeneral) Güray Alpar’ı SDE Başkanlığı’na vekaleten görevlendirdi.

2018 yılı Eylül ayında SDE (Stratejik Düşünce Enstitüsü) Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanlığı vazifesine getirilen Alpar, 2020 yılı başından bu yana SDE Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Muhammet Savaş Kafkasyalı’ya bu güne kadar yaptığı çalışmalar için teşekkür eden SDAV Yönetim Kurulu, Güray Alpar’a da yeni görevinde başarılar diledi.

Devir teslim için düzenlenen törende konuşan Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı Başkanı Sinan Tavukcu, "Toplantımız devir-teslim, vedalaşma amaçlıdır. Muhammet Savaş Kafkasyalı Hocamızın başkanlığı döneminde iz bırakan birçok önemli faaliyet yapılmış, toplantılar düzenlenmiştir. Bunlardan bazıları, II. Balkan Buluşması, Kafkas: Tarih, Çağdaş Dönem ve Gelecek Kongresi, Keşmir Krizi: Barışa Yönelik Tehditler ve Uluslararası Toplumun Rolü Kongresi, Pandemi Sonrası Uluslararası Sistem Toplantısı... Kafkasyalı Hocamıza teşekkür ediyoruz, bundan sonraki çalışma hayatında da başarılar diliyoruz" dedi. 

Muhammet Savaş Kafkasyalı SDE'de bir dönemi güzel hatıralarla geride bıraktıklarını belirtti, "Allah'a şükürler olsun ki güzel bir dönemdi. Ancak her güzel şeyin bir sonu varmış, bu güzelliğin de bir sonu oldu. Çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.  

SDE Başkan Vekili Doç. Dr. (E)Tümgeneral Güray Alpar ise "Burası bir gönül kurumu, bizler de burada birer "er" olarak çalışıyoruz. Ne göreve gelirsek gelelim "er" olarak çalışmaya devam edeceğiz." sözleriyle görevi devraldı.  

SDE Başkan Yardımcısı Alper Tan "İki buçuk yıllık dönemde saygıdeğer, takdir edilen toplantılar, işler çıkarıldı. Bu işlerin liderliğini yapan Muhammet Savaş Kafkasyalı'ya çok teşekkür ediyoruz. Bu bir bayrak yarışı. Bu işi kaldığı yerden devam ettirecek olan ise Güray Alpar'dır" dedi. 

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) YİK Üyesi Prof. Dr. Hamza Yılmaz ise Vaclav Havel'in "Gerçeği arayanın yanından ayrılma, gerçeği bulduğunu ilan edenden uzak dur" sözleriyle konuşmasına başladı. Örnekler verdi, hayat tecrübesini paylaştı. Yılmaz, yeni dönemde SDE'ye başarılar diledi. 

Devir Teslim Töreni karşılıklı verilen çiçeklerle son buldu. SDAV Başkanı Sinan Tavukcu Muhammet Savaş Kafkasyalı’ya Kuran-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye ederek kendisine teşekkür etti.

Güray Alpar Kimdir?

SDE Başkan Vekili olan Güray Alpar’ın mesleki geçmişi, akademik çalışmaları ve ilgi alanları şöyle:

Tümgeneral (E) Doç. Dr. Güray ALPAR

İlgi Alanları:

Güvenlik ve Strateji, Savaş ve Şiddet, Kültür ve Tarih.

Öğrenim Durumu:

 • Doçent Doktor, Sosyal ve Kültürel Antropoloji, 2020.
 • Doktora, Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Antropoloji (İngilizce), 2011.
 • Doktora, Gazi Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, 2007.
 • Yüksek Lisans, Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Antropoloji (İngilizce), 2003.
 • Yüksek Lisans, Harp Akademisi, Uluslararası İlişkiler, 1998.
 • Lisans, Harp Okulu, Hukuk, 1986.

Yayınlanmış Kitapları:

 • Batı Afrika Kabile Dilleri, 2019.
 • Sosyal ve Kültürel Yönüyle Bingöl, 2019.
 • Pasinler Zaferi, 2018.
 • Uluslararası İlişkilerde Strateji ve Savaş Kültürünün Gelişimi, 2015.
 • Antropolojik Bakış Açısıyla Stratejik Dünya Tarihi, 2014.
 • 15 Years in the Gambia, 2005.

İş Deneyimi:

 • Stratejik Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcısı, 2020.
 • Stratejik Düşünce Enstitüsü Savunma ve Güvenlik Kurulu Başkanı, 2018-2020.

Doç. Dr. (Tümgeneral) Güray Alpar, SDAV (Stratejik Düşünce Araştırma Vakfı) Yönetim Kurulu Kararıyla 1 Eylül 2020 tarihinde SDE (Stratejik Düşünce Enstitüsü) Başkanlığına vekaleten görevlendirilmiştir.