Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
SDE, Azerbaycan Bağımsızlık ve Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonuna Katıldı
Stratejik Düşünce Enstitüsü ve SDE Akademi Uluslararası Diplomasi Okulu öğrencileri Azerbaycan Bağımsızlık ve Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonuna katıldı.
03 Haziran 2022 10:48
A-
A+

SDAV Başkanı Sinan Tavukcu, SDE Başkanı Güray Alpar ve SDE Akademi Uluslararası Diplomasi Okulu öğrencilerinden oluşan heyet, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov'un ev sahipliği yaptığı Azerbaycan Bağımsızlık ve Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonuna katıldı.  Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay, Ankara Valisi Vasip Şahin, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve çok sayıda davetli de resepsiyona katılım gösterdi.

Mammadov, "Azerbaycan-Türkiye kardeşlik ilişkileri özellikle de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki sıcak dostluk, başarılarımızda göz ardı edilemez. Azerbaycan'ın her zaman yanında olan kardeş Türkiye ile ilişkilerimiz iki ülke cumhurbaşkanlarının çabalarıyla doruk noktasına ulaşmıştır. Nihayetinde Azerbaycan ve Türkiye, 15 Haziran 2021'de Şuşa Deklarasyonu'nu imzalayarak halihazırda var olan stratejik müttefik ilişkilerini resmileştirerek stratejik bağlarını ebedileştirdiler." dedi.

Türkiye ve Azerbaycan'ın, 100 yıl önce nasılsa bugün de aynı şekilde gönül birliği içinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise "Taşıdığımız ruh, Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı'nın muhtelif cephelerinde bir taraftan kendi milli mücadelesini verirken, Azerbaycanlı kardeşlerimizin istiklal çağrılarına kayıtsız kalmayan Kafkas İslam Ordusu'nun kardeşlik ruhudur." dedi.